POLECAMY

Adrian - ten, który zrezygnował z papieskiej nominacji

Skromny człowiek urodzony w Afryce, który zrezygnował z papieskiej nominacji i ustąpił miejsca komuś innemu. Podróżniki nauczyciel wielu przedmiotów. Poznaj całą historię świętego Adriana i sprawdź komu patronuje.

Fot. Fotolia

Krótka historia św. Adriana

Adrian urodził się w VII wieku w Afryce. Został opatem zakonu, którego siedziba znajdowała się niedaleko Monte Cassino we Włoszech. Papież Witalian mianował Adriana arcybiskupem Canterbury. Chodziło mu o to, aby w kraju, gdzie wiara chrześcijańska była jeszcze niezbyt popularna, znalazł się kapłan z dużym doświadczeniem. Adrian w swojej skromności i pokorze  uznał jednak, że nie jest godny papieskiej nominacji i poprosił o wyznaczenie na wolne stanowisko arcybiskupa Teodora z Tarsu. Papież zgodził się, ale polecił, aby Adrian również pojechał do Anglii jako pomocnik Teodora.

Polecamy: Życzenia imieninowe z przymrużeniem oka

Obaj duchowni podróżowali przez Francję. W drodze Adrian został uwięziony jako wysłannik wschodniego cesarza, a Teodor sam udał się w dalszą drogę. Adrian dołączył do niego później, kiedy już Teodor sprawował funkcję biskupa i został przez niego mianowany opatem klasztoru św. Piotra i Pawła w Canterbury. Pod rządami Adriana na znaczeniu zyskała szkoła klasztorna, do której zaczęli przyjeżdżać studenci z odległych stron. Sam Adrian nauczał wielu przedmiotów, między innymi greki i łaciny. Poza tym w szkole uczono astronomii i poetyki. Adrian zmarł w 710 roku.

Pochodzenie imienia Adrian

Łacińskie imię Adrian oznacza mieszkańca miejscowości Adria koło Wenecji.

Imieniny Adriana

Dzień św. Adriana – 9 stycznia.

Polecamy: Kartki imieninowe

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Każdy Adrian, którego znam jest... DOPISUJCIE :D