Klocki to z reguły jedna z pierwszych zabawek każdego dziecka. Trudno się temu dziwić - rozwijają jego sprawność manualną, wyobraźnię, intelekt, uczą precyzji, koncentracji, wytrwałości i cierpliwości. Pomagają w nauce cyfr, liter i kolorów. Wybór klocków w sklepach jest ogromny. Jak kupić te najlepsze? Porównujemy dwa rodzaje tego typu zabawek: klocki tradycyjne i magnetyczne. Warto znać różnice między nimi, tak abyś mogła dokonać trafnego wyboru dla swojego malucha.
- Klocki tradycyjne
- Zalety i wady klocków tradycyjnych
- Klocki magnetyczne
- Zalety i wady klocków magnetycznych
- Na co zwrócić uwagę kupując klocki?
- Jak dobierać klocki do wieku dziecka
-
Klocki tradycyjne czy magnetyczne?
Klocki tradycyjne
Zabawa nimi polega na układaniu konstrukcji według podanych przez producenta wzorów lub według własnej inwencji twórczej dziecka. Zwykle wykonane są z drewna, plastiku lub pianki.
- Klocki drewniane - szczególnie polecane przez psychologów, wspaniale rozwijają wyobraźnię malucha, pozwalając na budowanie własnych konstrukcji; stawia się jeden na drugim, budując proste wieże lub budowle o większych niż jeden klocek podstawach; najczęściej wszystkie ich boki są płaskie i gładkie, co sprawia, że nie wczepiają się jeden w drugi, ale też tworzone z nich budowle są nietrwałe i łatwo je zburzyć; w kompletach mogą znajdować się różne bryły: sześciany, stożki, walce.
- Klocki plastikowe – mają najczęściej wypustki i zagłębienia, dzięki którym budowane kształty czy bryły są trwalsze; wymagają większej sprawności rąk dziecka – trzeba precyzyjne ustawić klocek nad klockiem i jeszcze je docisnąć; mogą występować w różnych rozmiarach - większe idealnie będą nadawały się dla maluchów (np. Lego Duplo), a mniejszymi (np. Lego Star Wars, Lego Friends) z chęcią będą bawiły się dzieci starsze.
- Klocki typu "wafle" - plastikowe lub gumowe, płaskie i ażurowe, po bokach wystają z nich wypustki, które służą do łączenia poszczególnych elementów.
- Klocki piankowe - mają kształt prostych brył: sześcianów, walców, stożków itp. lub podobne są do puzzli; można z nich układać płaskie powierzchnie lub budować prostopadłościany; są lekkie i miękkie, a więc zupełnie bezpieczne dla maluchów.
- Klocki konstrukcyjne - wyglądają jak duże puzzle i można z nich stworzyć pokaźne budowle - domy i zamki; wykonane z szarej ekologicznej tektury, dzięki czemu można je składać dowolnie; rozwijają kreatywność, wyobraźnię i logiczne myślenie.
Zalety i wady klocków tradycyjnych
Klocki tradycyjne to zabawka ponadczasowa. Ich największymi zaletami są:
- trwałość;
- uniwersalność — nadają się dla dzieci w różnym wieku; mogą być idealną zabawką już dla kilkumiesięcznego malucha;
- dostępne są w setkach zestawów, które można łączyć;
- pozwalają na budowanie trwałych, nieburzących się konstrukcji (plastikowe wciskane);
- różnorodność kształtów, kolorów i rozmiarów;
- łatwość w utrzymaniu czystości.
Mają też jednak swoje minusy. Należą do nich:
- mała trwałość konstruowanych budowli (klocki drewniane);
- możliwość narażenia dziecka na kontakt z toksycznymi farbami i lakierami w przypadku klocków słabej jakości,
- trudności z dopasowaniem poszczególnych elementów (warto kupować dziecku klocki jednego rodzaju, które będą do siebie pasować);
- podatność na zniszczenia (klocki plastikowe).
Klocki magnetyczne
Ich cechą charakterystyczną jest to, że zawierają magnesy, dzięki którym budowle mogą zyskać większą odporność na przypadkowe zburzenie. Mogą być zrobione z drewna, plastiku, pianki lub metalu.
Łączenie klocków magnetycznych polega na zbliżeniu klocka do klocka, a wtedy magnesy połączą oba elementy. Dlatego nie muszą mieć wypustek, najczęściej są zupełnie gładkie. Nie trzeba ich wciskać jeden w drugi, więc do konstruowania nie trzeba używać siły.
Do klocków magnetycznych należą także klocki neodymowe. One także łączą się na zasadzie pola magnetycznego, ale najczęściej takie zestawy składają się wyłącznie z metalowych kuleczek. Łączy się je tak, aby powstała płaska lub trójwymiarowa konstrukcja, np. sześcian lub stożek.
Zalety i wady klocków magnetycznych
Na rynku jest mnóstwo zestawów tego rodzaju klocków. Są komplety złożone z samych płaskich kwadratów i trójkątów, kulek i patyczków lub klocków w kształtach znanych z zabawek drewnianych. Nie brakuje też bardzo rozbudowanych kompletów z dodatkowymi elementami, które pozwalają budować zamki lub pojazdy.
Im większy zestaw i im więcej różnych elementów zawiera, tym większą kreatywnością może wykazać się mały konstruktor. Można budować według wzorów podsuwanych przez producentów lub układać bryły i budowle własnego pomysłu.
Zalety klocków magnetycznych:
- pomagają dzieciom zrozumieć zasady geometrii i matematyki;
- poznać na czym polega przyciąganie pola magnetycznego;
- uczą zasad budowy atomu lub struktur układu cząsteczek;
- rozwijają u dziecka zmysł logiki i myślenia przestrzennego (to pomoże w przyszłości m.in. czytać mapy i odnaleźć drogę).
Wadą klocków magnetycznych może być to, że ich zestawy przeznaczone dla starszych dzieci zawierają bardzo małe elementy, często są to stalowe kuleczki lub plastikowe, krótkie pałeczki, które maluch może połknąć.
Na co zwrócić uwagę kupując klocki?
Jest kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę:
- wybierz klocki sprawdzonej firmy;
- odpowiednie do wieku dziecka, klocki dla maluchów poniżej 3 lat nie powinny zawierać małych elementów, którymi dziecko może się zadławić;
- powinny posiadać certyfikat CE - oznakowanie oznacza, że zabawka spełnia wymogi bezpieczeństwa Unii Europejskiej;
- czy są malowane nietoksyczną, najlepiej ekologiczną farbą (drewniane);
- zwróć także uwagę na wykończenie zabawek - nie mogą mieć ostrych krawędzi, zadziorków, źle odlanych kawałków, słabo trzymających szwów, zwisających nitek, niedoróbek, źle ukształtowanych fragmentów;
- czy jest łatwa do utrzymania w czystości (najlepiej, gdy można ją całą umyć, wyprać w ręku lub pralce albo wyczyścić w inny sposób);
- wielkość zestawu – im większy, tym większa możliwość budowania różnorodnych konstrukcji (klocki dla małego dziecka, w wieku 1-2 lata nie muszą być bardzo liczne);
- czy sprzedawane są w pudełku lub walizeczce - w ten sposób z łatwością możesz je zabierać na wyjazdy rodzinne.
Jak dobierać klocki do wieku dziecka?
Przy wyborze klocków zwróć uwagę na to, dla jakiego wieku są one przeznaczone.
O-1 rok
Niemowlę lubi ściskać klocki, wkłada je do buzi, próbuje nimi rzucać. Dlatego klocki dla niemowlęcia powinny być:
- miękkie, aby dały się ugniatać;
- wykonane z gąbki, materiału wypchanego watą albo nadmuchanego plastiku;
- lekkie i odpowiedniej wielkości, aby maluszek bez trudu wziął je do rączki, ale jednocześnie nie mógł ich połknąć.
1-2 lata
Roczne dziecko potrafi ułożyć klocki obok siebie, a także zbudować wieżę z 2 kostek. Półtoraroczniak wznosi wieżę z 4 elementów - ćwiczy dzięki temu mięśnie dłoni i paluszków, koordynację ręka–oko (przyda się przy nauce rysowania, pisania). 2-latek buduje tzw. pociąg, czyli ustawia klocki w szeregu. Dziecku warto kupić klocki:
- gładkie;
- plastikowe lub drewniane;
- o zaokrąglonych brzegach;
- w żywych, jasnych, wyrazistych barwach - będzie mogło uczyć się rozróżniać kolory, kształty, materiały i faktury.
2,5-3 lata
Maluch potrafi już zbudować bardziej skomplikowane konstrukcje, np. most, domek z kominem, pociąg. Trzylatkowi możesz zaproponować zestaw typu Duplo, z którego można budować trudniejsze figury.
3–3,5 roku
Zaproponuj maluchowi klocki wciskane z obrazkami, które po ułożeniu tworzą całość. Zacznij od prostych zestawów, złożonych z 6–8 elementów. Niech dziecko stawia najpierw klocki bezpośrednio na obrazku, a dopiero później obok, patrząc na widoczek lub postać, którą ma ułożyć. Stopniowo liczbę klocków możesz zwiększać.
4 lata
4-latek lubi realizować własne pomysły - buduje pałace, umeblowane pokoiki, samochody i maszyny. Niektóre dzieci w tym wieku wolą jednak konstruować, posługując się podanym schematem przez producenta zabawki. Możesz już zaproponować klocki z literkami i cyferkami.
Klocki tradycyjne czy magnetyczne?
Oba rodzaje klocków mogą być wykonane z takich samych materiałów, a różni je tylko obecność magnesu lub jego brak. Dlatego nie ma sensu porównywać cech obu produktów. O wiele lepiej sprawdzi się dobranie rodzaju klocków do wieku i sprawności dziecka. Kieruj się tymi wskazówkami:
- klocki drewniane i piankowe w kształcie prostych brył warto kupić tylko najmłodszym;
- dziecku sprawnemu manualnie tradycyjne klocki nie będą sprawiały kłopotu;
- niesprawne rączki łatwiej poradzą sobie z klockami magnetycznymi lub drewnianymi;
- największe możliwości kreacji dają zestawy złożone z dużej liczby różnych elementów;
- najmniejsze możliwości konstrukcyjne dają klocki neodymowe (zawierają same kulki);
-
najtrwalsze konstrukcje powstają z klocków tradycyjnych plastikowych.
Przeczytaj również:
- Postaw na kreatywną zabawę z dzieckiem! Sprawdź, jak zrobić masę solną
- Twoje dziecko ma w łazience taką zabawkę? Uważaj! To siedlisko groźnych bakterii