Złe maniery Polaków przy stole – najczęstsze gafy!

90% Polaków twierdzi, że dobre maniery zna i stosuje przy stole, jednak okazuje się, że robimy to sporadycznie. Jakie gafy przy stole najczęściej popełniają Polacy?
/ 19.09.2014 10:55

kłótnia przy stole

Fot. Fotolia

Polacy nie dbają o gości przy stole?

Wydaje się, że gospodarz imprezy we własnym domu będzie starał się robić wszystko, by jego gościom niczego nie brakowało. Okazuje się jednak, że nie do końca pamiętamy o "oczywistościach". Zdecydowana większość gospodarzy nie dba o to, by kieliszki nie były puste, a także o to, by posiłki w pierwszej kolejności podać osobom starszym i kobietom.

Blisko 50% badanych przestrzega, w sumie zaczerpniętej z restauracji, zasady kolejności podawania posiłków: przystawka, zupa, danie rybne, danie mięsne, sery, deser i na końcu kawa.  Wiąże się ona także z podawaniem potraw z uwzględnieniem rodzinnej ważności: osobom starszym, honorowym gościom, kobietom i reszcie.

Z danych marki MOSSO wynika, że nawet mniej niż połowa Polaków stara się dbać o to, by na stole niczego nie zabrakło oraz aby kieliszki gości nie były puste. Swoje zaniedbania w tej materii zwykle tłumaczą zajmowaniem się w tym czasie rozmową lub zabawianiem dzieci.

Zaskakujący jest również fakt, że tylko 23% mężczyzn deklaruje odsuwanie krzesła kobietom.

dobre maniery przy stole

Wykres 1. Najczęściej przestrzegane zasady savoir vivre’u przy stole (źródło: MOSSO)

Zobacz także: Wino - savoir vivre

Życzenie gościom "smacznego" jest niegrzeczne

70% Polaków przy stole życzy współbiesiadnikom "smacznego". Zdecydowana większość Polaków robi to, bo nie widzi w tym nic złego, jednak zgodnie z zasadami savoir vivre'u jest to niegrzeczne!

Dlaczego? Zazwyczaj z przyzwyczajenia, z grzeczności lub z zasłyszenia z restauracji. Ale to właśnie tylko w tej ostatniej etykieta zezwala na powiedzenie „smacznego” przez kucharza bądź kelnera.

Naruszenie dobrych manier przejawia się także w innych postaciach. Do najczęściej wskazywanych należy nadmierne mlaskanie oraz siorbanie – spotyka się z tym aż 84% ankietowanych.  Inne często praktykowane to:

  • mówienie z jedzeniem w ustach,
  • korzystanie podczas posiłku z telefonu komórkowego,
  • oglądanie telewizji.

Przyjemność wspólnego ucztowania przy stole niweczy także zachęcanie do jedzenia, nadmierne spożywanie alkoholu oraz pośpiech w spożywaniu posiłków. Do spędzania czasu z bliskimi nie zachęca również dłubanie wykałaczką w zębach, jedzenie z otwartymi ustami, picie zupy prosto z talerza, jedzenie owoców palcami czy makaronu łyżką.

Niepokojący jest też fakt, że nawet 46% z badanych Polaków pali bądź wyraża zgodę na palenie papierosów przy stole.

dobre maniery przy stole

Wykres 2. Najczęściej spotykane naruszenia dobrych manier przy stole (źródło: MOSSO)

Na podstawie materiałów prasoweych quote me

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko dobrych manier?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/20.09.2014 12:34
Najzabawniejsze jest picie prosto z talerza-ha ha ha.Najohydniejsze jest siorbanie i dlubanie wykalaczka-nalezy isc albo do lazienki albo zaslonic sie dlonia-jak cos wejdzie do zeba.