Jak się zabrać za wędzenie karpia? Praktyczny poradnik

wędzenie karpia fot. Adobe Stock, nadyachertkova
Wędzenie karpia jest popularne nie tylko przed świętami, ale przez cały rok. Odpowiednio przygotowana ryba oraz stanowisko do wędzenia sprawia, że gotowy wędzony karp będzie aromatyczny oraz pyszny. Jak przygotować karpia do wędzenia i o czym warto pamiętać podczas całego procesu? Zobacz nasze wskazówki.
/ 11.12.2022 05:13
wędzenie karpia fot. Adobe Stock, nadyachertkova

Jak się zabrać za wędzenie karpia? Potrzebne jest odpowiednie stanowisko oraz właściwe przygotowanie ryby. Wędzarnię ogrodową możesz kupić w sieci czy sklepach stacjonarnych, ale możesz także zbudować ją własnoręcznie. Zobacz, jak wędzić karpia.

Spis treści:

  1. Jak przygotować karpia do wędzenia?
  2. Solanka do wędzenia karpia
  3. Wędzenie karpia krok po kroku

Jak przygotować karpia do wędzenia?

Najważniejszy jest wybór świeżej, dobrej jakości ryby. Woda, w której pływa karp, musi być czysta, bez piany. Zdrowa ryba ma błyszczącą skórę i łuski, które mocno przylegają do ciała. Bez względu na to, czy kupujesz żywego, czy już wstępnie przygotowanego karpia, zwróć uwagę na jego jakość.

Karpie, które są w sklepach niewłaściwie przechowywane, po uwędzeniu będą gorzkie. Zrezygnuj także z kupowania mrożonej ryby - nie nadaje się ona do wędzenia ze względu na swoją kruchość.

Bardzo ważnym krokiem jest dokładne oczyszczenie ryby. Możesz do tego użyć drucianej gąbki lub szczoteczki. Musisz usunąć cały śluz z powierzchni karpia. Następnie przygotuj go do wędzenia, pozbawiając łusek i głowy, a także patrosząc ją. Następnie jeszcze raz dobrze opłucz karpia, wysusz na ściereczce i przygotuj solankę.

Solanka do wędzenia karpia

Na każdy kilogram ryby potrzebujesz litra wody i ok. 50-60 g soli. Najlepiej sprawdzi się sól kamienna. Do gotowego roztworu włóż pokrojonego w dzwonki karpia i pozostaw na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, w lodówce. Do solanki możesz dodać także kilka listków laurowych i ziarenka ziela angielskiego.

Następnie karpia wyjmij z solanki i dobrze wypłucz.

jak przygotować karpia do wędzenia

fot. Wędzenie karpia/Adobe Stock, Laurenx

Wędzenie karpia krok po kroku

Karpia dobrze jest wędzić dymem z drewna olchowego. Po wyjęciu ryby z solanki zawieś ją na hakach wędzarniczych i pozostaw na ok. 3 godziny, aby ryba dobrze wyschła. Następnie podgrzej wędzarnię do temperatury 70 stopni i pozostaw na ok. 4 godziny, kontrolując stale przepływ dymu.

Pod koniec wędzenia możesz dodatkowo podnieść temperaturę, aby ryba lekko się podpiekła. Jeśli chcesz wędzić karpia na zimno, ustaw temperaturę na 30 stopni i utrzymuj ją przez ok. 14 godzin.

Czytaj także:
Najczęstsze błędy podczas wędzenia
Jak przygotować rybę do wędzenia?
Jak przygotować szynkę do wędzenia?

Redakcja poleca

REKLAMA