Szkodniki przetworów mącznych

Chętnych na nasze zapasy mąki, kasz, makaronów i płatków zbożowych bywa więcej, niż domowników.
/ 17.10.2009 23:36

Chętnych na nasze zapasy mąki, kasz, makaronów i płatków zbożowych bywa więcej, niż domowników. Z czterech najczęściej spotykanych szkodników najtrudniejszy do usunięcia jest mól spożywczy. Poza mącznymi lubi wiele innych produktów - suszone grzyby, warzywa i owoce, suchą karmę dla zwierząt, herbaty i zioła.

Szkodniki przetworów mącznychPrzypomina wyglądem mola odzieżowego, podobnie się zachowuje, ale jest brązowawy i nieco większy, niż jego pobratymiec z szafy. Szczególnie po lecie, kiedy mieliśmy otwarte okna, należy zwrócić uwagę na zawartość szafek, bo mól ten może nas odwiedzić znudzony menu u sąsiadów i już pozostać. Z tego samego względu pułapki feromonowe na te szkodniki umieszczajmy daleko od okien. Zwabią je. Owad jeszcze większy od mola, o skrzydełkach srebrnych lub żółtawych to prawdopodobnie mklik mączny, najgroźniejszy szkodnik, który w mig torebkę pęcaku przerobi nam na mannę. Bardzo lubi też stary chleb albo bułki ususzone do kotletów lub bułkę tartą. Nieduże, czerwonobrązowe chrząszczyki to żywiak chlebowiec. Też lubi chleb, ale inne produkty mączne także. By się do nich dostać, jego silne larwy bez trudu przegryzą papierową torebkę z płatkami. Inny chrząszczyk, o ciemniejszej główce i brązowym korpusie, wielkości ok.4 mm to trojszyk ulec. Występuje w magazynach zbożowych oraz paczkarniach tych przetworów i możemy go sobie przynieść razem z zakupami. Szybko się zadomawia.

Jak się bronić przed tymi szkodnikami?

Przede wszystkim często robić porządki w szafkach. Jeśli zauważymy rozerwaną torebkę, rozsypaną mąkę czy kaszę a produkty te zwrócą naszą uwagę zmienionym wyglądem – może to oznaczać, że mamy gości. Grudki w mące, zapach stęchlizny to sygnał, że trzeba ją natychmiast wyrzucić, i to w szczelnej torbie na śmieci. Najlepiej byłoby spalić, jeśli to możliwe. Można ewentualnie kasze wynieść do parku ptakom. Im szkodniki i ich odchody nie zaszkodzą. Szafkę i pojemnik należy dobrze umyć z użyciem dezynfekującego środka. Produkty mączne najlepiej przechowywać w przezroczystych i szczelnie zamykanych pojemnikach. Gdyby się okazało, że przynieśliśmy zanieczyszczony jeden produkt, szybko to dostrzeżemy, a szkodnik nie przedostanie się do innych kasz. Nie kupujmy też nadmiernych zapasów tych produktów, nawet, jeśli zapowiadane są podwyżki. I tak ich nie dogonimy, a przeciwnie – może się zdarzyć, że będziemy musieli zapasy wyrzucić.
 

Redakcja poleca

REKLAMA