Strączkowe ABC

Nasiona roślin strączkowych to pełen wartościowego białka cenny zamiennik mięsa. Zobacz, do czego je wykorzystać i jak prawidłowo przygotować.
/ 24.02.2010 10:19
FASOLA ma wiele odmian różniących się wielkością, barwą i walorami smakowymi. Najbardziej popularne u nas to:
• jaś (duże białe nasiona) – ma mączystą konsystencję i delikatny smak. Najlepiej sprawdzi się w daniach duszonych, np. fasolce po bretońsku, zapiekanych (świetna z boczkiem i suszonymi śliwkami albo z cebulą i czosnkiem) i jako fasolowe piure;
• perłowa – biała, drobna fasolka – idealna do zup (np. jako dodatek do czerwonego i ukraińskiego barszczu) i sałatek;
• czarna – średniej wielkości, o nerkowatym kształcie – nie rozpada się w gotowaniu, nie traci koloru, ma pikantno-słodki smak. Wykorzystaj ją do sałatek (nada im również atrakcyjny wygląd) i dań mięsnych, np. duś z podsmażonym mielonym mięsem wołowym, świeżą papryką, sosem pomidorowym i kminkiem;
• czerwona (kidney) – słodka i mączysta, popularna w kuchni meksykańskiej. Można dodawać ją do farszów, robić z niej pasty.

GROCH

Znany nam jako zielony groszek – przysmak lata, i groch suszony – zielonkawe i żółte, twarde nasiona. Zielony groszek jest soczysty, delikatny, słodki, doskonale smakuje z roztopionym masłem i świeżym koperkiem. Warto też przygotować z niego zupę-krem albo piure. Z kolei twardy groch (dojrzałe i uschnięte nasiona w całości lub łupane) nadaje się na zupy i np. pasty do chleba.

SOCZEWICA wygląda jak okrągłe spłaszczone pastylki. Odpowiednio przyrządzona i przyprawiona przypomina w smaku mięso. Może być pomarańczowa (najlepsza na zupy i piure), zielona (np. do wegetariańskich i mięsno-warzywnych pasztetów), ale też brązowa (na kotlety) i żółta (tej używamy najczęściej do sałatek).

CIECIERZYCA
ma beżowe, podobne do grochu, okrągłe ziarna zakończone czubkiem. Zawiera więcej żelaza niż inne strączki, dlatego wzmacnia odporność organizmu, świetnie działa na skórę i kondycję włosów. Doskonała do zapiekanek i potraw jednogarnkowych, sałatek, farszów, piure i zup. Można ją też prażyć (po umyciu i osuszeniu zrumienić na patelni), smakuje jak orzeszki.

BÓB
Sezon na niego to koniec lata, przez resztę roku dostępny w postaci mrożonek lub suszony. Świeży ma piękny kolor
i kształt, a najsmaczniejszy jest gotowany i podany np. z oliwą i czosnkiem. Mrożony warto wykorzystać do sałatek lub farszów.

SOJA
Jej nasiona zawierają najwartościowsze białko. Wytwarza się z nich bardzo zdrowe produkty, takie jak: tofu (twaróg sojowy), mleko sojowe, sos, pastę (miso). Z soi można też przygotować wegetariańskie kotlety i pasztet, a w sklepie kupić wiele produktów przypominających np. kiełbaski, kotlety mielone, gulasze itp.

MOCZENIE I GOTOWANIE SUCHYCH NASION
Najprościej jest używać przyrządzonych już ziaren konserwowych z puszek, jednak wartościowsze są te suszone – namoczone i ugotowane. Fasolę, groch, bób i soję przed przygotowaniem dokładnie płuczemy, potem zalewamy na kilka godzin przegotowaną, zimną wodą. Następnie odcedzamy, zalewamy świeżą wodą, gotujemy 10 min na dużym ogniu, aby rozłożyły się substancje toksyczne, potem przykrywamy, zmniejszamy ogień i gotujemy do miękkości. Solimy pod koniec gotowania. Czerwoną fasolę moczymy ok. 20 min przed gotowaniem, soczewica zaś w ogóle tego nie wymaga, ale ugotuje się szybciej, jeśli przedtem zalejemy ją wrzątkiem i odstawimy na 30 min. Warto wiedzieć, że wszystkie strączki muszą być dogotowane, by nie powodowały zaburzeń trawiennych.

Kulinarne porady - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA