Rodzaje cukru - który jest najsłodszy?
Jest to nierafinowany cukier otrzymywany z trzciny cukrowej. Jego barwa może się wahać od złotawej do ciemnobrązowej. Głównym składnikiem cukru trzcinowego jest sacharoza.
Ten rodzaj cukru jest podstawowym składnikiem słodzącym w wielu kuchniach świata. W Indiach znany jest jako jaggery, w Meksyku jako piloncillo a w Ameryce Łacińskiej nazywają go panela.
Znane jest zastosowanie cukru trzcinowego w medycynie ludowej, stosuje się go przede wszystkim w uśmierzaniu bólu, leczeniu astmy, czy na rany i oparzenia.
Rodzaje cukru - który jest najsłodszy?
W wyniku odparowania soku palmowego powstaje cukier palowy. Wytwarzany jest głównie z palmy daktylowej, kokosowej i winodań.
W smaku przypomina nieco brązowy cukier, ale z bardziej wyraźnym karmelowym posmakiem.
Rodzaje cukru - który jest najsłodszy?
Charakteryzuje się białą barwą, sypkością, jest słodki oraz bezzapachowy.
Jest to najczęściej wybierany przez Polaków i najbardziej znienawidzony przez lekarzy rodzaj cukru. Nazywany często "białą śmiercią" posiada wiele negatywnych skutków dla organizmu, m.in. obniża odporność, zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób serca, powoduje próchnicę, nadwagę. Dlatego dietetycy apelują o zmniejszenie ilości spożywania białego cukru i zastępowanie go np. brązowym.
Rodzaje cukru - który jest najsłodszy?
Cukier kandyzowany jest pochodną cukru buraczanego. Otrzymuje się go w wyniku hydrolizy sacharozy z czego powstaje cukier o dużych kryształach.
Lekko karmelowy smak doskonale komponuje się z czarną herbatą. Belgijscy piwowarzy dodają go także do produkcji piwa, w celu uzyskania szczególnych cech smakowych w nowych rodzajach trunków.
Rodzaje cukru - który jest najsłodszy?
Bardziej popularne określenie cukru palonego to karmel. Powstaje w wyniku obróbki termicznej (upalenia) cukru zmieszanego z wodą.
Swoje zastosowanie znajduje w cukiernictwie, gdzie dodawany jest do wielu słodyczy i produktów cukierniczych takich jak: pierniki, ciasta marchewkowe, dyniowe. Karmel niezbędny jest także do produkcji chałwy. Znany jest także jako dodatek do wina czy piwa.
Należy jednak uważać i ilością spożywania karmelu, ponieważ może on wywołać nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe.