Przetwory z dzikich owoców

Z rosnących w lesie, na polu i działce owoców można przygotować doskonałe domowe przetwory na zimę.
/ 06.10.2006 13:09
Najważniejsze, by były to owoce zbierane w miejscach oddalonych od ruchliwych szlaków komunikacyjnych i zakładów przemysłowych. Po przyniesieniu do domu trzeba je przebrać, oczyścić, dokładnie opłukać i osączyć. Z dziko rosnących owoców, podobnie jak z uprawianych, możesz przygotować wszystko: soki, nalewki, dżemy, kompoty, konfitury.
I wcale nie są gorsze czy mniej wartościowe. Oprócz bogactwa witamin i składników mineralnych mają fantastyczny aromat i cudowny, niepowtarzalny smak. Dżemy i przeciery znakomicie nadają się nie tylko do kanapek i deserów, ale można je podawać jako dodatek do gorących i zimnych mięs.

Najsmaczniejsze dzikie owoce
Jarzębina
– jagody jarzębiny są doskonałym surowcem na dżemy i nalewki. Zbieramy je dopiero po pierwszych przymrozkach, kiedy stracą goryczkę.

Pigwa
– przetwory z pigwy mają wspaniały, intensywny smak i aromat. Znakomite są nalewki, przeciery i pigwa w syropie, dodawana do herbaty.

Dzika róża
– jej owoce mają najwięcej wit. C ze wszystkich znanych owoców. Płatków używa się do wyrobu perfum i lekarstw oraz słodyczy.

Czarny bez
– przetwory z jego owoców mają piękną czerwoną barwę. Trzeba pamiętać, by przyrządzać je z całkowicie dojrzałych owoców.




Coś na rozgrzewkę
Z czarnego bzu
Składniki:
- 1 kg czarnego bzu
- 1 l spirytusu
- 25 dag cukru
Umyte owoce osuszyć, zalać spirytusem, naczynie zamknąć, odstawić na miesiąc, alkohol zlać, dodać do niego syrop ugotowany z cukru i 0,5 l wody, odstawić na tydzień, przefiltrować, zlać do butelek, zakorkować, odstawić do piwnicy na 6 miesięcy.

Z jarzębiny
Składniki:
- 1 kg owoców jarzębiny
- 1 szklanka spirytusu
- 0,5 l wódki
- 25 dag cukru
Przemarznięte jagody przepłukać wrzątkiem, zalać wódką, po 4 tygodniach płyn zlać, owoce zasypać cukrem, po tygodniu zlać sok i zmieszać ze zlanym płynem, przefiltrować, odstawić na miesiąc.

Z owoców pigwy
Składniki:
- 60 dag owoców pigwy
- 1 kg cukru
- po 1/2 l wódki i spirytusu
Dojrzałe owoce umyć, rozciąć, nie obierać, pokroić na ósemki, oczyścić z nasion i komory nasiennej, pociąć na drobne kawałki, przesypać cukrem, po 2 tygodniach wlać wódkę i spirytus, zlać po miesiącu.


Coś do deserów
Przecier z pigwy i róży

Składniki:
- 1 kg pigwy
- 50 dag owoców róży
- cukier (30 dag na 1 l przecieru)
Owoce przebrać, opłukać, z pigwy wyciąć komory nasienne z pestkami, z róży usunąć pestki, opłukać, owoce posiekać, podlać niedużą ilością wody i gotować, aż będą się rozpadać, gorące przetrzeć, połączyć z cukrem, napełnić słoiczki, pasteryzować 20–30 min.

Dżem z jarzębiny, jabłek i gruszek
Składniki:
- 1 kg jabłek i gruszek (dowolne proporcje)
- 30–50 dag miodu
- 1 kg jarzębiny
Wymrożoną jarzębinę opłukać, krótko obgotować, odlać wodę, jabłka i gruszki umyć, pokroić, nie obierać, rozgotować i przetrzeć, dodać miód i zagotować, do wrzącej masy dodać jarzębinę, ponownie zagotować, gorącą masę przełożyć do słoików, pasteryzować ok. 20 min.

Konfitury
Składniki:
- 1 kg rajskich jabłek
- 1 kg cukru
Jabłka umyć, ponakłuwać, zalać letnią wodą, podgrzewać, aż zmiękną, nie gotować, odcedzić, zalać ciepłym syropem z cukru i 0,5 l wody, na drugi dzień zlać syrop, zagotować, zalać owoce na dobę, zlać syrop, dodać cukier, zagotować, wrzucić jabłka, gotować 20 min, włożyć do słoików, zamknąć.

Zofia Miętkiewcz

Redakcja poleca

REKLAMA