Kaja i Aga gotują razem i osobno, ale zawsze równie wyśmienicie i pomysłowo. Jeśli kiedykolwiek usłyszysz pytanie "Co dziś jemy, Mamo?", wystarczy, że wejdziesz na ich bloga, tam znajdziesz odpowiedź.
W naszej „podwójnej” zwariowanej kuchni, powstają potrawy sporządzone podwójną parą rąk. Różnimy się tak, jak różnią się nasze eksperymenty kulinarne. Czasami powstałe danie, zaskakuje nas, a my gości. Tak więc chciałybyśmy tym razem, zaproponować Wam przepisy na bazie czosnku, kokosa, kakao, piernika, bitej śmietany...
Na rozgrzewkę proponujemy kakao przyrządzone według przepisu Kai. W te jeszcze zimowe dni, stanowi niesamowicie rozgrzewający i dający energii napój. Kiedy już się rozgrzejemy, możemy zasiąść do gry planszowej, a do niej zrobić przekąskę na bazie piernika, pietruszki z czosnkiem (na którą również podajemy przepis) i salami. Idealne aby zacząć wygrywać. Zwycięzca w grze, może dostać deser w postaci mini torcika z bitą śmietaną i konfiturą malinową. A dzień możemy zakończyć kaczką, podaną w skorupkach kokosa z dodatkiem melona i dżemu porzeczkowego. Całość można ubarwić wykonanymi przez Was dekoracjami - zachęcają Aga i Kaja, autorki bloga Co dziś jemy, Mamo?.
Gorące kakao z bitą śmietaną
Przepis na dwie porcje:
- 2 szklanki mleka (nie pełne)
- 4 łyżeczki kakao
- 5 łyżeczek cukru
- szczypta cynamonu
- 2 łyżeczki wanilii
- ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej (szczypta)
- pół łyżeczki przyprawy do pierników
- 180 ml śmietanki kremówki 36%
Przygotowanie:
1. Do jednego garnka wlać śmietankę i ubić.
2. Do drugiego garnka wlać mleko i podgrzać, gdy będzie już ciepłe wsypać kakao i wymieszać (trzeba uważać żeby od kakao nie powstały grudki), następnie cukier puder i wszystkie pozostałe przyprawy.
3. Całość wymieszać i zagotować.
4. Wlać do kubka, na wierzch położyć 2-3 łyżki bitej śmietany i obsypać kakao.
Przekąska z piernikiem
Składniki:
- kromki piernika (pozostałego lub upieczonego)
- plastry salami
- czarne oliwki
- dodatek z pietruszki, czosnku i oliwy z oliwek TUTAJ
Przygotowanie:
Na kromki piernika nałożyć pietruszkę z czosnkiem i oliwą, następnie plaster salami i udekorować czarną oliwką.
Mini torciki
Składniki:
Masa:
- 500g serka mascarpone (lub 250g serka mascarpone i 250g twarożku do sernika)
- 3/4 szklanki cukru pudru (można dodać więcej - według uznania)
- 1/3 szklanki mleka
- dżem / konfitura malinowa lub porzeczkowa (według uznania)
Biszkopt:
- 3 jajka
- 1 szklanka cukru pudru
- 1/3 szklanki mąki pszennej
- 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
1. Piekarnik nagrzać do 180 oC.
2. Oddzielić żółtko od białka. Żółtko utrzeć z połową cukru pudru, aż powstanie gęsta i pszysta masa. Białka ubić z resztą cukru pudru, aż powstanie sztywna piana.
3. Ubitą panę z białek połączyć z utartymi żółtkami. Bardzo delikatnie mieszać drewnianą łyżką.
4. Następnie dodać przesianą mąkę pszenną i ziemniaczaną. I również bardzo delikatnie wymieszać drewnianą łyżką.
5. Blaszka o średnicy 20 cm. Jeśli robicie tort okrągły, gdy chcecie robić małe torciki masę można wylać do formy protokątnej. Blaszkę posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
6. Masę wyłożyć do przygotowanej formy i piec przez około 30 minut, aż wierzch ciasta bedzie złoty i chrupiący.
7. Następnie studzić przez 15 minut w wormie, potem wyjąć ciasto na kratkę i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Masa:
1. Serek włożyć do miski i zmiksować z mlekiem i cukrem pudrem, aż powstanie gładka masa.
Całość:
1. Jeżeli robimy małe torciki, należy z ciasta powykrawać kółeczka o średnicy 6-7 cm i wszystkie kółeczka przekroić poziomo na dwie części. Gdy robimy duży okrągły tort to ciasto tylko przekrawamy poziomo na dwie części.
2. Jedną część ciasta posmarować serkiem, drugą posmarować dżemem i nałożyć na siebie obie masy (skleić).
3. Wierzch posmarować pozostałym serkiem. Całość można przyozdobić płatkami róż.
Kaczka z kokosem w kokosie
Składniki na 3 porcje:
- mięso kaczki - 1 pierś i 1 noga (można użyć resztek kaczki np. z obiadu)
- majeranek
- sól
- oliwa
- ¼ - ½ melona
- 2-3 kokosy
- 4 łyżki dżemu porzeczkowego
- ½ cytryny
Przygotowanie:
1. Mięso kaczki natrzeć solą i majerankiem, odstawić przykryte do lodówki na 1-2 godz. Po tym czasie wyjąć mięso i włożyć na rozgrzaną oliwę, skórą do dołu. Obsmażyć z obu stron na dość dużym ogniu. Razem z tłuszczem przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec 40-60 minut w 180º. Upieczone i ostudzone mięso pokroić na małe kawałki.
2. Melona obrać ze skóry i pokroić w plastry.
3. Nagrzać piekarnik do 100º i włożyć kokosy na 5-10 minut. Wyciągnąć i obstukać je dookoła ciężkim narzędziem, aż skorupa pęknie. Wyciągnąć miąższ, nie uszkadzając za bardzo skorupy. Miąższ pokroić na cienkie plastry.
4. Dżem wymieszać z sokiem z cytryny i polać mięso kaczki. Do skorupek kokosa włożyć plastry melona, mięso kaczki i plastry kokosa. Podawać z naleśnikami zwiniętymi w ruloniki i związanymi szczypiorkiem. Smacznego!
Rozmowa z Agą i Kają, autorkami bloga co dziś jemy, Mamo?
Od jak dawna blogujecie i skąd pomysł na blogowanie pod szyldem „co dziś jemy Mamo?”?
Blog jest jeszcze całkiem młodziutki, ma zaledwie niecałe 5 miesięcy. I mamy nadzieję, że uda nam się dotrwać do tylu lat, co blogowi weterani kulinarni. Nie będziemy pisać całych wywodów na temat powstania naszego bloga, bo ich nie ma :). Blog powstał z dnia na dzień. Był wieczór, padł temat bloga i godzinę później zarejestrowana została stronka co dziś jemy, Mamo?. Blog powstał spontanicznie, z nazwą był mały problem. Naprawdę, pomysłów miałyśmy dużo, może ok. 10 a może więcej. Zastanawiałyśmy się nad nazwą angielską, francuską, ale końcowy pomysł był taki, że nazwa ma być polska. Nazwa wzięła się z ciągłego mojego pytania „co dziś jemy mamo” lub „co na obiad”. A przede wszystkim dlatego, bo gotujemy razem ja – mama i ona – córka.
Skąd czerpiecie kulinarne inspiracje?
Inspiracje? Hmm... Pomysły na obiady, kolacje, śniadania czy przekąski przychodzą spontanicznie. Zupełnie tak jak przychodzi chęć na czekoladę czy lizaka. W jednym zdaniu, że inspiracje czerpiemy z książek, blogów i stron kulinarnych, filmów, starych przepisów babci no i oczywiście... z głowy. Często otwieramy lodówkę i patrzymy co w niej mamy. Oczy wychwytują wybrane produkty, a w głowie rodzi się obraz gotowej potrawy.
Jaką kuchnię preferujecie - gotować i konsumować?
Gotować hmm... Oh! Lubimy jeść wszystko. Nie wybrzydzamy. Co znamy to przeważnie uwielbiamy, a czego nie znamy musimy poznać. A najbardziej owoce morza, latem nad morzem i przede wszystkim świeże. Prosta? Smaczna? Takich odpowiedzi jest dużo. Lubimy szybkie potrawy, jak i te które wymagają godzinnego stania przy kuchni.
Kaja: Lubię gotować, nie trzeba mnie do tego zmuszać. Lubię siedzieć w kuchni czuć te wszystkie zapachy. Lubię próbować w trakcie gotowanie. Ale najbardziej kocham robić słodkości, piec ciasta, ciasteczka, puddingi, przygotowywać różnego rodzaju napoje.
Aga: Od słodkości jest Kaja, zostawiam jej wolną rękę w tej dziedzinie. Niech robi, eksperymentuje i przy tym się uczy. Ja wolę coś ostrego, coś konkretnego ale nie ciężkiego. Dużo przypraw, dużo czosnku, pietruszki, oliwy z oliwek i wina.
Co można znaleźć na waszym blogu?
Oczywiście przepisy, dużo przepisów. Dopasowanych do różnych kategorii. Oprócz przepisów mamy tapety na pulpit, na każdy miesiąc inne. Staramy się również umieszczać pliki do pobrania. Okazjonalne, czy też przydatne na co dzień. Chcemy robić takich rzeczy więcej, pomysłów jest sporo, ale niestety zawalony dzień nauką i pracą nam na to nie pozwala. Po prostu dzień powinien trwać 48h. Na innych blogach nie ma takich rzeczy, jest to trochę oryginalne jak na polskiego bloga. Są to pomoce zarówno dla początkujących jak i tych zaawansowanych osób w kuchni. Dekoracje na nadchodzące święta czy materiały przydatne dla każdego w kuchni.
Fot. codzisjemymamo.blogspot.com