"Każda kanapka zasługuje, by nosić koronę" - a przynajmniej każda wykonana przez Karolinę Wiercigroch, autorkę bloga Sandwicherie, w którym prezentowane są niebanalne i apatetyczne przepisy na kanapki. Oto, co przygotowała specjalnie dla Czytelników WeDwoje.pl.
Sandwicherie.pl to stale aktualizowany zbiór przepisów na kanapki, które nie mają nic wspólnego ani z wyschniętym chlebem z plastrem tłustej szynki, ani z rozmokłymi hamburgerami z ulicznych budek. Kanapki przygotowane przez Karolinę Wiercigroch, autorkę kanapkowego bloga, są pomysłowe, kolorowe i niezwykle apetyczne. Zresztą, zobaczcie sami!
Ratatuja w formie kanapki
Zapiekane kolorowe warzywa, kremowy serek i świeża bazylia
Składniki:
- bakłażan;
- cukinia;
- żółty kabaczek;
- 3 pomidory (czerwone i żółte);
- żółta papryka;
- czerwona cebula;
- 200 ml sosu pomidorowego;
- szczypta suszonego tymianku;
- olej z pestek winogron;
- pieprz;
- sól;
- serek kremowy;
- chleb;
- świeża bazylia.
Sposób przygotowania:
Pokrój wszystkie warzywa w cienkie plasterki. Rozprowadź sos pomidorowy na dnie formy do pieczenia.Poukładaj plastry warzyw naprzemiennie, zaczynając od zewnątrz. Skrop warzywa olejem z pestek winogron i oprósz tymiankiem, solą i pieprzem. Przykryj papierem do pieczenia i piecz przez 45 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Smaruj kromki chleba serkiem kremowym. Układaj ratatuję na kanapce. Na górę połóż kilka listków świeżej bazylii.
Zdrowy burger z marchewek i ziemniaków, z tzatzikami i liśćmi młodego szpinaku
Składniki:
- 500 g młodych marchewek;
- 250 g młodych ziemniaków;
- 1 łyżeczka świeżego, startego imbiru;
- 2 łyżeczka curry;
- 1 łyżeczka chili;
- 1 łyżeczka kolendry;
- 1 łyżeczka rozmarynu;
- 1/2 dużego ogórka;
- 1/2 pęczka koperku;
- 1/3 szklanki jogurtu bałkańskiego;
- 2 ząbki czosnku;
- 1 łyżeczka octu winnego;
- sól;
- pieprz;
- kilka liści młodego szpinaku;
- 2 bułki z dynią.
Sposób przygotowania:
Obierz marchewki lub dokładnie wyszoruj. Odetnij końce. Dokładnie wyszoruj młode ziemniaki i pokrój w ćwiartki. Gotuj warzywa w osolonej wodzie, aż będą miękkie. W międzyczasie przygotuj tzatziki. Zetrzyj ogórek i drobno posiekaj koperek. Połącz starty ogórek, koperek, jogurt, rozgnieciony czosnek, ocet, sól i pieprz. Wymieszaj i włóż do lodówki.
Przełóż ugotowane warzywa do miski. Zdejmij skórkę z ziemniaków - na tym etapie odejdzie bardzo łatwo. Rozgnieć warzywa tłuczkiem do ziemniaków. Dodaj starty imbir, curry, chili, kolendrę i rozmaryn. Wymieszaj i uformuj dwa kotleciki. Smaż burgery na rozgrzanej oliwie, przez 2-3 minuty z każdej strony. Przekrój bułki, połóż na nich burgery i posmaruj tzatzikami. Na górze ułóż liście szpinaku.
Ulepszona wersja hot doga z grillowaną kiełbaską owiniętą w boczek
Składniki:
- 2 kiełbaski;
- 100g goudy;
- 2 plastry wędzonego boczku;
- bagietka;
- cebula;
- zielona cebulka;
- keczup;
- musztarda.
Sposób przygotowania:
Pokrój cebulę w plastry. Ponacinaj kiełbaskę od góry i włóż kawałki sera w powstałe zagłębienia.
Owiń kiełbaski plastrami boczku. Grilluj krążki cebuli i kiełbaski. Ser musi się rozpuścić, a boczek stać chrupiący. Przekrój bagietkę na pół. Posmaruj ją keczupem i musztardą. Połóż kiełbaski na bagietce i posyp posiekaną zieloną cebulką.
Rozmowa z Karoliną Wiercigroch, autorką bloga Sandwicherie
Od jak dawna blogujesz i skąd pomysł na blogowanie?
Sandwicherie działa od połowy marca 2012 roku. Głównym celem bloga jest walka o dobre imię kanapek. Z przykrością zauważyłam, że kanapki nie zawsze są traktowane z należnym im szacunkiem. Wiele osób uważa kanapki za podrzędne przekąski i nie wyobraża sobie, aby zasługiwały na miano prawdziwej potrawy. Chciałabym to zmienić, prezentując przepisy na piękne i wartościowe kanapki. Ostatecznym impulsem do założenia bloga było odkrycie, że jedna z moich bliskich koleżanek szczerze nienawidzi kanapek. Wiedziałam, że muszę zacząć działać.
Jaką kuchnię preferujesz - gotować i konsumować?
Jestem bardzo otwarta w kwestiach kulinarnych. Nie przepadam jedynie za burakami, czego nie jestem w stanie zmienić, pomimo wielu usilnych prób zaprzyjaźnienia się z tym przepięknym warzywem. Lubię próbować nowych rzeczy. Zależy mi też na tym, żeby jedzenie było przyjemne dla oka i aparatu fotograficznego. Cenię sezonowe produkty. Poza tym, mam ogromną słabość do miniaturowego jedzenia. Mogłabym jeść absolutnie wszystko formie finger-foodowej.
Skąd czerpiesz kulinarne inspiracje?
Przede wszystkim z szeroko pojętego internetu. Blogi kulinarne z całego świata stanowią doskonałe źródło inspiracji. Jestem też wdzięczna stronom, które gromadzą najpiękniejsze zdjęcia z blogów w jednym miejscu, jak Tastespotting czy Foodgawker. Ale oczywiście przeglądam też książki i magazyny kulinarne, z ciekawością wertuję menu restauracji i zaglądam znajomym do lodówek.
Fot. sandwicherie.pl