Obalamy mity o winie

Czy wino musi być drogie, aby było dobre? Jaki wpływ na walory smakowe wina ma jego wiek? Czy wino z korkiem jest lepsze niż z zakrętką?– odpowiada Andrzej Strzelczyk, Mistrz Polski Sommelierów 2013.
/ 22.05.2013 09:54

Czy wino musi być drogie, aby było dobre? Jaki wpływ na walory smakowe wina ma jego wiek? Czy wino z korkiem jest lepsze niż z zakrętką?– odpowiada Andrzej Strzelczyk, Mistrz Polski Sommelierów 2013.

Wraz z wiekiem, wino zyskuje lepszy smak

- Każde wino ma swoje apogeum jakości, tzn. moment w którym jego walory zapachowe i smakowe osiągają szczyt swoich możliwości. Należy pamiętać jednocześnie o tym, że takie apogeum wina nie trwa wiecznie. Potem robi się już coraz gorsze, zyskuje nuty warzywne, traci owocowość, niektórzy nazywają ten proces umieraniem wina. W niektórych przypadkach następuje to dość gwałtownie, w innych może trwać nawet kilka lat.

Obalamy mity o winie

Wino dobre, musi być drogie

- Owszem, pewne wina po prostu są drogie, bo tego wymagają koszty pracy, produkcji czy ostatecznie tak cenę kształtuje rynek. Pamiętajmy, że dobre wino to takie, które nam smakuje. Wino nie musi dużo kosztować, żeby w pełni mogło usatysfakcjonować nasze podniebienie. Tutaj ciekawą propozycją jest na przykład nowa linia win Jack Rabbit, w sklepach sieci Żabka i Freshmarket. Wina Jack Rabbit są nieskomplikowane, proste w odbiorze, ale jednocześnie zachowują charakter szczepu, z którego pochodzą oraz odpowiednią budowę, dając dużą satysfakcję podczas konsumpcji.

Wino z korkiem jest lepsze niż z zakrętką

- I tak i nie. Tak, jeśli kupujemy wino z dużym potencjałem na przyszłość i chcemy je leżakować w piwnicy przez kolejne 20cia lat. Mamy dowód w postaci starych butelek zamkniętych naturalnym korkiem, że niektóre butelki potrafią świetnie przetrzymać tę próbę czasu pod korkiem. Czy wino zamknięte zakrętką będzie równie dobrze dojrzewało 20cia - 30ci lat? Tego nie wiem, choć jest prawdopodobieństwo, że tak, a nawet będzie dojrzewało wolniej. To dopiero pokaże nam czas. Nie dlatego, że zakrętka daje nam większą pewność "zdrowego" wina, bez wady korkowej, co więcej jest łatwiejsza w obsłudze. Zdecydowanie świetnie się sprawdza dla win, które powinny być skonsumowane jako młode, a to zdecydowana większość win dostępnych na rynku.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)