Jak przetwarzać pomidory?

Jak przetwarzać pomidory? Można zrobić przecier, a nawet domowy keczup, warto jednak wykorzystać ich potencjał do innych ciekawych przetworów.
Pomidory są na tyle popularnym warzywem na polskich stołach, że nie brakuje pomysłów na ich przetwarzanie. Warto jednak zrobić zestawienie najtrafniejszych przepisów: tych oryginalnych i tych tradycyjnych.
/ 01.08.2011 10:10
Jak przetwarzać pomidory? Można zrobić przecier, a nawet domowy keczup, warto jednak wykorzystać ich potencjał do innych ciekawych przetworów.

Pomidory w odsłonie awangardowej

Do przygotowania marmolady pomidorowej potrzeba 2 kg dorodnych pomidorów, 1 kg jabłek antonówek, 1 cebulę, 0,5 łyżeczki soli, 30 dag cukru, kilka goździków i dużą szczyptę mielonego pieprzu. Umyte pomidory należy pokroić w ćwiartki, rozgotować i przetrzeć przez sito tak, by uzyskać w miarę jednolitą konsystencję. Przecież pomidorowy jest zbyt rzadki, dlatego trzeba go odparować do połowy objętości. W międzyczasie należy w ten sam sposób przygotować jabłka. Odparowane pomidory trzeba połączyć z przecierem jabłkowym. Cebulę należy obrać i rozdrobnić (utrzeć na tarce lub posiekać), a następnie rozgotować. Tak przygotowaną cebulę trzeba połączyć z przecierem i całość doprawić solą i pieprzem, następnie dusić na małym ogniu. Gdy przecier nieco odparuje, należy dodać goździki i cukier, wymieszać. Całość trzeba gotować aż do zagęszczenia masy. Gorącą marmoladę należy przełożyć do słoików, mocno zakręcić i ostudzić. Marmolada pomidorowa idealnie komponuje się z drobiem i cielęciną.

Klasyka gatunku

Krokiem ku bardziej tradycyjnym sposobom przetwarzania pomidorów jest przepis na pomidory po ormiańsku. Do ich przygotowania potrzeba 1 kg małych, twardych pomidorów, szklankę octu winnego, szklankę wody, 2 goździków, kawałka cynamonu, 4 ziarenek pieprzu, 3 liści laurowych, 6 ziarenek ziela angielskiego, 4 dag soli i szczyptę cukru. Należy zagotować wodę z octem, przyprawami, solą  i cukrem. Umyte pomidory trzeba ułożyć ściśle w słoikach, zalać przestudzoną marynatą i pozostawić na kilka dni. Jeśli w tym czasie marynata zrobi się mętna, trzeba ją zlać, zagotować i ponownie zalać nią pomidory. Po tym czasie słoiki należy szczelnie zamknąć i odstawić w chłodne i zacienione miejsce.

Zobacz także: Domowe suszenie pomidorów

W dwóch smakach

Aby przygotować pomidory słodko-kwaśne potrzeba 3 kg małych, twardych, zielonych pomidorów, 3 szklanki octu winnego (najlepiej jabłkowego), 1,5 kg cukru, kawałka cynamonu, drobno pokrojonej skórki cytrynowej z 2 cytryn, kilkunastu ziaren pieprzu, 10 goździków i 2 łyżeczek soli. Umyte pomidorki należy ponakłuwać  w kilku miejscach. W międzyczasie zagotować ocet z cukrem, solą i resztą przypraw i gotować całość przez 10 minut. Do wrzącego syropu należy wrzucić pomidory i od momentu wrzenia gotować na małym ogniu jeszcze przez 10 minut. Zestawione z ognia i przykryte pomidory trzeba zostawić na dobę. Po tym czasie całość należy zagotować ponownie i przestudzić. Pomidory trzeba przełożyć do słoików i zalać lekko przestudzoną marynatą. Szczelnie zamknięte należy wynieść w chłodne miejsce.

Sposób na sos

Chutney pomidorowy przygotowuje się z: 1,5 kg dojrzałych pomidorów, 2 dużych cebul, 4 ząbków czosnku, 0,75 szklanki octu winnego, po 0,25 łyżeczki mielonej papryki, mielonych goździków, gałki muszkatołowej i kardamonu, 25 dag cukru i szczypty soli. W pierwszej kolejności należy sparzyć i obrać pomidory, następnie podzielić na ćwiartki i razem z posiekaną cebulką i rozdrobnionym czosnkiem rozprażyć w rondelku.  Do masy dodać sól, przyprawy i połowę octu, powoli mieszając gotować ok. 25 minut. Pozostały ocet należy zagotować z cukrem, trochę odparować i wlać do sosu pomidorowego., wymieszać i gotować kolejne 20 minut. Gorący chutney należy rozlać do słoiczków i pasteryzować kilkanaście minut.

Nie tylko do frytek

Z pomidorów można również przyrządzić keczup miodowy. Do jego przygotowania potrzeba 4 kg dojrzałych pomidorów, 1 dużą cebulę, 25 dag miodu, szklanki octu winnego, 2 kawałków cynamonu, kilkunastu goździków, łyżeczki nasion selera, 4 łyżeczek soli i szczypty pieprzu Cayenne. Ocet z goździkami, nasionami selera, goździkami i cynamonem należy zagotować i gotować pod przykryciem kilkanaście minut. W drugim garnku trzeba poddusić przez ok. 20 minut pokrojone na ćwiartki pomidory z posiekaną cebulą i pieprzem. Pomidorową masę należy przetrzeć przez sito, odparować, połączyć z przestudzonym octem, wsypać sól i gotować do momentu, aż sos zrobi się gęsty. Następnie dodać miód i gotować ponownie, aż całość zgęstnieje. Tak przygotowany keczup należy przelać do słoiczków i pasteryzować kilkanaście minut.

Polecamy: Jak upiec pomidory i cukinię?

Redakcja poleca

REKLAMA