Fot. Fotolia
W czym przechowywać przyprawy?
Wielu z nas popełnia błąd trzymając przyprawy w foliowych woreczkach lub opakowaniach, w których je kupiliśmy. Najlepszym wyjściem jest zainwestowanie w słoiczki szklane lub drewniane. Będą one najlepsze do przechowania przypraw, a dodatkowo ozdobą kuchnię.
Pamiętaj, że drewno chłonie zapachy, więc w drewnianych opakowaniach przechowuj zawsze te same przyprawy.
Możesz też podpisywać słoiczki, dzięki temu wszystkie przyprawy znajdą się zawsze w tym samym pojemniku.
Zobacz także: Jak przechowywać żywność w lodówce?
Jak przechowywać konkretne przyprawy?
Gałka muszkatołowa czy gorczyca zawierają tłuszcz. Takie przyprawy należy przechowywać w pojemnikach nieprzezroczystych i bardzo szczelnych, by nie doszło do jełczenia tłuszczów i przedwczesnego popsucia się przypraw. Zioła takie jak kminek, lubczyk, tymianek, bazylia, cząber, są bardzo aromatyczne. Zawsze zwracajmy uwagę na szczelne zamknięcie słoiczków.
Bardzo ważne jest miejsce w którym trzymamy przyprawy. Powinno być ono ciemne i chłodne. Na pewno nie jest to półka obok kuchenki z której wydobywa się ciepło i opary, które zniszczą nasze przyprawy. Jak się okazuje świetnym miejscem dla świeżych ziół będzie zamrażarka. Rozdrobnione łodyżki lub listki wystarczy zalać wodą mineralną i zamrozić w opakowaniu do kostek. Takie kostki wystarczy wrzucić potem do zupy.
Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli mieć zawsze świeże przyprawy, jest kupowanie ich w całości np. imbir, kminek, pieprz czy goździki i mielenie ich w młynku lub moździerzu.
Świeżość przyprawy sprawdzisz rozcierając ją w palcach, jeśli ma intensywny zapach i kolor – jest dobra. Czasami po prostu musimy dodać jej więcej by zapach był bardziej wyczuwalny. Natomiast zbrylone, nie mające już postaci proszku przyprawy, których nie możemy rozetrzeć w palcach, na pewno nie nadają się do użycia i należy je wyrzucić.
Polecamy również: Jak przechowywać owoce i warzywa?