Jak przechowywać pierniki świąteczne i duży piernik? Oto najlepsze sprawdzone sposoby, aby pierniczki były miękkie, a piernik świeży

jak przechowywać piernik po upieczeniu fot. Adobe Stock, chudo2307
Jak przechowywać pierniki świąteczne, aby były miękkie? Powinny "leżakować" w szczelnym pojemniku. Możesz do środka włożyć także jabłko, aby świąteczne pierniki zmiękły do świąt. Jeśli chodzi o duży piernik, nie musi on być w lodówce, ale musisz zapewnić mu chłodne i suche miejsce. Zobacz inne przydatne wskazówki.
/ 28.11.2023 05:47
jak przechowywać piernik po upieczeniu fot. Adobe Stock, chudo2307

Wiadomo, że zarówno małe świąteczne pierniczki, jak i tradycyjny piernik to potrawy, które warto przygotować przed świętami. Im dłużej leżakują, tym lepsze są w smaku, a dodatkowo mogą zmięknąć. Jednak czy wiesz, jak je odpowiednio przechowywać, aby na długo zachowały świeżość?

Spis treści:

  1. Jak przechowywać pierniki, aby zmiękły?
  2. Jak przechowywać tradycyjny piernik?

Jak przechowywać pierniki, aby zmiękły?

Pyszne pierniki świąteczne zwykle przygotowuje się nawet miesiąc przed świętami, ponieważ potrzebują czasu, aby zmięknąć. Twarde ciasteczka na pewno nikomu nie przypadną do gustu, chyba że zastosujesz trick z maczaniem ich w ciepłym mleku i będziesz utrzymywać, że taka jest właśnie konwencja. W przeciwnym razie musisz je odpowiednio przechowywać.

Pierniki nie mogą leżeć "na wierzchu" - w taki sposób na pewno nie zmiękną. Przełóż je po upieczeniu i wystudzeniu do szczelnego pojemnika, zamknij i zapomnij o nich na minimum 3 tygodnie.

Możesz także wykorzystać patent z jabłkiem. Niewielki kawałek owocu włóż do pojemnika z piernikami i wymieniaj co 2-3 dni. Jabłko odda wilgoć piernikom, dzięki czemu szybciej staną się miękkie i rozpływające się w ustach.

Czy pierniki można przechowywać w plastikowym pudełku?

Tak, zarówno plastikowe, jak i metalowe pudełko czy puszka będą w sam raz. Pamiętaj jednak, że muszą być maksymalnie szczelne. Powyginana w zmywarce pokrywka nie spełni swojego zadania, a pierniki po wyjęciu z pojemnika nadal będą twarde, nawet po zastosowaniu sztuczki z cząstką jabłka.

jak przechowywać piernik

fot. Jak przechowywać pierniki/Adobe Stock, sonyachny

Ile mogą leżeć domowe pierniki?

Pierniki możesz przechowywać w szczelnym pojemniku dużo dłużej, niż te kilka tygodni. Kiedy już zmiękną, możesz je tam zostawić i wyjmować tylko ilość, której potrzebujesz. Dobrze przechowywane pierniki świąteczne powinny zachować świeżość nawet przez kilka miesięcy. Muszą być jednak trzymane w suchym miejscu i w temperaturze zbliżonej do pokojowej lub niższej.

Pierniki z nadzieniem mogą leżeć maksymalnie miesiąc, natomiast te klasyczne, bez nadzienia, spokojnie wytrzymają nawet do wiosny.

Jak przechowywać tradycyjny piernik?

Tradycyjny piernik staropolski przygotowuje się kilka lub kilkanaście dni przed świętami, w zależności od tego, czy jest to piernik dojrzewający, czy bardziej "na szybko". Po upieczeniu nie musisz trzymać go w lodówce, a nawet lepiej dla niego, jeśli tego nie zrobisz.

Gotowy piernik świąteczny przechowuj w chłodnym, suchym i w miarę ciemnym miejscu. Idealnie sprawdzi się spiżarnia lub piwnica. Jeśli masz gdzieś w domu nawet lekko nieszczelne okna, tam też możesz znaleźć miejsce dla swojego świątecznego wypieku. Trzymaj go w pojemniku lub folii, aby nie zbierał zapachów z otoczenia.

jak długo można przechowywać pierniki

fot. Jak przechowywać piernik świąteczny/Adobe Stock, gkrphoto

Czytaj także:
Świąteczna nalewka mandarynkowa
Soczyste mięsa pieczone na święta
3 pomysły na świąteczny seromakowiec

Redakcja poleca

REKLAMA