Owoc granatu – symbol płodności i długowieczności, podobno jest też doskonałym afrodyzjakiem. Zawiera wiele przeciwutleniaczy, obniża ciśnienie krwi, opóźnia procesy starzenia. Ma szerokie zastosowanie nie tylko w leczeniu, lecz także w kosmetyce, a przede wszystkim – w kuchni. Soczyste pestki stanowią smaczny i bardzo dekoracyjny dodatek do przeróżnych potraw.
Zobacz także: Galeria owoców egzotycznych
Kupujemy granat - jak wybrać zdrowy owoc?
Dojrzały, gotowy do spożycia owoc granatu nie może być zbyt lekki. Najlepiej jest wziąć do ręki owoc i porównać jego ciężar z pozostałymi. Im cięższy owoc – tym świeższy i bardziej soczysty. Lekki owoc może świadczyć o tym, ze w środku wysechł.
Skórka świeżego owocu jest błyszcząca i gładka, nie posiada zbędnych zadrapań, nie jest pomarszczona.
Otwieranie granatu - od czego zacząć?
Najlepiej – od umycia owocu. Możemy być pewni, że przed nami wystarczająco dużo osób zdążyło "zważyć" w rękach nasz owoc. Następnie osuszamy go i nożem odcinamy koronę, po czym nacinamy w kilku miejscach (jak pokazano na zdjęciu):
Cząstki owocu lekko rozchylamy:
Następnie cały owoc wkładamy do miski z wodą. Dzięki temu, podczas wybierania pestek nie pochlapiemy się sokiem. Po oddzieleniu wszystkich pestek od miąższu i błonek, łupinki powinny wypłynąć na wierzch, podczas gdy odseparowane pestki zostaną na dnie. W ten sposób bez problemu je wybierzemy:
Zobacz także: Tamarillo - do czego wykorzystać ten owoc?