W Polsce długo dostępny był głównie imbir mielony. Różni się on jednak znacznie smakiem od świeżego. Imbir mielony, o korzennym aromacie, najlepiej nadaje się do słodkich wypieków, a także potraw z ryżu i jajek. Imbir świeży ma intensywny słodko-cytrusowy zapach i lekko palący smak. Jest doskonałym orzeźwiającym dodatkiem do owoców morza, wieprzowiny i drobiu – dzięki niemu danie nabiera charakteru i staje się łatwiejsze do strawienia. Dodawaj go do marynat, sosów (również czysto warzywnych), dipów i zup, a także do przetworów (np. z gruszek). Wypróbuj też lemoniadę imbirową: szklankę wody gotuj 5 minut z pokrojonym w plasterki imbirem (długości ok. 2 cm) i kilkoma łyżeczkami cukru, ostudź i wymieszaj z wodą mineralną z sokiem z cytryny. Doskonała na upały! Imbir trzymaj w lodówce, w torebce, owinięty papierowym ręcznikiem. Możesz go też zakonserwować w cukrze – przepis poniżej.
Jak używać imbir?
- Do wieprzowiny i drobiu: wymieszaj sos sojowy z miodem, chili, startym imbirem i czosnkiem, sokiem z cytryny i oliwą. Marynuj mięso 30 minut, po czym usmaż lub upiecz na grillu.
- 5 łyżek sosu sojowego
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki miodu
- łyżeczka chili w proszku
- kawałek świeżego imbiru długości 3 cm
- 2 łyżki soku z cytryny
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- Do deserów, ciast, herbaty i kawy: imbir obierz, pokrój w kostkę, włóż do rondla, wlej tyle wody, by był przykryty, gotuj 10 minut. Odcedź, zalej świeżą wodą, ponownie gotuj 10 minut, odcedź. Wlej 1/2 l wody, dodaj cukier (np. brązowy) i gotuj, aż syrop osiągnie konsystencję płynnego miodu. Osącz, posyp imbir cukrem, ostudź.
- 25 dag imbiru
- 40 dag cukru