Herbata czarna Yunan Posti

Herbata czarna Yunan Posti fot. serwis prasowy
Smak, którego nie pomylisz z żadnym innym
/ 05.04.2011 08:20
Herbata czarna Yunan Posti fot. serwis prasowy
Czarna herbata Yunan jest jednym z najbardziej cenionych gatunków herbat na świecie. Jej głęboki i wyrazisty smak trudno pomylić z jakimkolwiek innym spośród całego wachlarza herbacianych odmian. Warto również wiedzieć, jak ją prawidłowo zaparzyć – tak, by wydobyć to, co w herbacie najcenniejsze.

Prawdziwy smak herbaty

Herbata Yunan firmy Posti pochodzi z chińskiej prowincji Yunan. Liście, z których przyrządza się aromatyczny napój, zbierane są wyłącznie na położnych w wysokich regionach plantacjach charakteryzujących się ciepłym i wilgotnym klimatem. Wysuszone liście są silnie skręcone i pokryte drobnym, srebrzysto-złocistym meszkiem. Czarna herbata Yunan po zaparzeniu przybiera czerwonawy kolor, zaś jej smak i aromat przez wielu określany jest jako najbardziej „herbaciany” i klasyczny spośród wszystkich gatunków herbat.

O parzeniu herbaty słów kilka

Równie ważną jak gatunek herbaty kwestią jest sposób jej parzenia. Jeśli przeprowadzimy go prawidłowo, pamiętając o kilku podstawowych zasadach, wydobędziemy z niej pełny i bogaty smak. Cennych rad z zakresu parzenia herbaty udzielił nam tester herbaciany z firmy Posti – Andrzej Kuc, który od 40 lat zgłębia tajniki herbaty.

- Herbatę liściastą najlepiej jest zaparzać w przeznaczonym specjalnie do tego celu porcelanowym albo fajansowym dzbanku z pokrywką, który dosyć długo będzie potrafił utrzymać ciepło. Do naczynia należy wsypać odpowiednią ilość herbaty i zalać ją wrzącą wodą. Przyjmuje się, że na około ½ litra płynu wsypuje się 4-5 gramów herbacianych liści – wyjaśnia Andrzej Kuc.

W zależności od tego, czy chcemy, aby herbata nas pobudziła, czy też uspokoiła, należy odpowiednio długo ją parzyć. Andrzej Kuc mówi: - W trakcie pierwszych trzech minut parzenia z herbaty uwalniana jest kofeina o działaniu pobudzającym. Kolejne minuty parzenia powodują uwalnianie związków taninowych, które nadają naparowi garbnikowy smak oraz działają łagodząco. Jeśli zatem odczuwamy spadek formy, warto sięgnąć po herbatę parzoną nie dłużej niż 5 minut.  Wyciszyć się można natomiast filiżanką herbaty parzonej nieco dłużej.

Naczynie równie ważne
Jeśli parzymy herbatę w czajniczku lub dzbanku, warto pamiętać również o tym, by go wcześniej ogrzać – np. przez napełnienie go na kilka chwil wrzątkiem. Warto też wybierać czajniki o bardziej okrągłym, pękatym kształcie – tak, by listki herbaty miały możliwość dobrze się rozwinąć. Tę samą zasadę stosujemy przy wyborze zaparzacza – powinien być jak największy. Ostatnim elementem jest dobór naczyń, w których podamy herbatę. Najczęściej używamy do tego szklanek (coraz rzadziej) oraz porcelitowych kubków – wybór tych ostatnich jest przebogaty. W przypadku naprawdę eleganckich spotkań warto jednak pokusić się o podanie napoju w odpowiednich filiżankach – te przeznaczone do herbaty powinny mieć pękaty kształt, szerszy u góry i zwężany do dołu. Najwykwintniejszym towarzyszem odpowiednio przygotowanego napoju bez wątpienia będzie tradycyjna porcelana.

Herbata liściasta Yunan
Producent: POSTI
Opakowanie: 100 g.
Cena: 4,96 zł.
Tagi: herbata, Posti

Redakcja poleca

REKLAMA