Rabarbar jest warzywem, którego częścią jadalną są ogonki liściowe. Zawiera dużo żelaza, kwas jabłkowy i kwas szczawiowy odpowiedzialny za wypłukiwanie z organizmu wapnia.
Ale dzięki temu, że pojawia się jako pierwszy w naszych ogródkach wybacza mu się to i chętnie używa się rabarbaru jako namiastki "owocu" do różnego rodzaju wypieków, galaretek, kompotów itp.
Dziś proponuje ciasto z rabarbarem. Jest ono ogólnie znane jako "Placek kolorowy", "Skubaniec" (w moim domu nazywa się ono "Ulubieniec", bo jest to ulubione ciasto mojego brata i stąd ta nazwa). Jest bardzo proste do wykonania i ładnie się prezentuje. Jedną z zalet jest również to, że do jego wykonania można używać różnych owoców sezonowych, a zimą dżem czy marmoladę. Można dodać również do jednej części ciasta kakao - wtedy będzie bardziej kolorowo.
Do wykonania placka rabarbarowego będziemy potrzebować:
Ciasto
- 3 szklanki maki
- 1 niepełna szklanka cukru
- 6 żółtek
- 1 kostka margaryny
- cukier waniliowy
- Piana
- 6 białek
- 1 niepełna szklanka cukru
- kisiel truskawkowy
- Rabarbar lub inne owoce sezonowe (dżem)
Wykonanie ciasta
Wysypujemy na stolnice trzy szklanki maki, dodajemy cukier,
…cukier waniliowy i proszek do pieczenia…
…mieszamy, dodajemy kostkę margaryny, siekamy nożem…
…na koniec wlewamy żółtka…
… i szybko zagniatamy ciasto.
Formujemy i dzielimy na trzy części, owijamy w folie i wkładamy do zamrażarki na pół godziny.
W tym czasie przygotowujemy formę do pieczenia, wykładamy ją papierem do wypieków. Wyjmujemy schłodzone ciasto i ucieramy na tarce do warzyw z dużymi otworami na blaszkę.
Przystępujemy do ubijania piany, najpierw ubijamy białka na sztywno i powoli dosypujemy cukier, na koniec dodajemy kisiel i delikatnie mieszamy. Ciasto wyrównujemy dłonią i kładziemy rabarbar, następna warstwa ciasta, teraz piana z białek i na koniec jako kruszonka następny kawałek ciasta ścieramy.
Gotowe ciasto wstawiamy do nagrzanego do około 180° piekarnika i pieczemy około 50 minut.
Po upieczeniu można posypać ciasto cukrem pudrem.