Lubisz gotować, a przy okazji pooglądać jak to robią inni? Lubisz dokładnie wiedzieć i widzieć co, kiedy, ile i jak robi się przygotowując różnorodne potrawy, a suche przepisy raczej nie wzbudzą w tobie kulinarnej weny? Oto coś specjalnie dla ciebie – rozpoczynamy cykl kulinarnych lekcji krok po kroku obficie zilustrowany zdjęciami.
Mamy nadzieję, że zaspokoi on twój apetyt na kulinarne eksperymenty. Najpierw nakarmisz oczy, oglądając zdjęcia przygotowywania różnego rodzaju dań, a później sama wkroczysz do akcji w swojej kuchni. Z naszym fotograficznym przewodnikiem będzie to proste niczym przysłowiowa bułka z masłem.
Serdecznie zapraszamy.
Ragù z kiełbaską
Dzisiaj przygotujemy szybki, sycący, a zarazem zdrowy obiad rodem ze słonecznej Italii. Sprawdzi się w chłodniejsze jesienne dni.
Sos do makaronu na bazie surowej kiełbasy (typu metka) ze świeżymi warzywami, wśród których nie może zabraknąć czosnku i cebuli – naturalnych sprzymierzeńców w walce przeciw jesiennym katarkom. Jednak bez obawy – podczas długiego procesu gotowania, ostry smak czosnku i cebuli stanie się prawie niewyczuwalny.
Oto potrzebne produkty do wykonania tego dania:
- 500 g surowej kiełbasy typu metka,
- cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- marchew,
- seler,
- pomidor,
- szczypta soli i pieprzu,
- oliwa z oliwek,
- woda.
Warzywa myjemy, obieramy. Szatkujemy cebulę i czosnek, a następnie rumienimy je na patelni na rozgrzanej oliwie z oliwek. Mieszamy drewnianą łyżką, zmniejszamy ogień, tak, aby warzywa zmiękły powoli się gotując.
Kroimy w drobniutką kosteczkę marchewkę i seler, wrzucamy na patelnię i w tym momencie dodajemy odrobinę wody i solimy, a następnie mieszamy i przykrywamy patelnię pokrywką. Dusimy warzywa przez 10 minut.
W międzyczasie parzymy wrzątkiem pomidora, obieramy ze skórki i kroimy w kosteczkę. Dodajemy go do duszących się warzyw, w razie potrzeby dodajemy trochę wody i pozostawiamy warzywa na dalsze 15 minut, aby dokładnie się rozgotowały.
Gdy warzywa będą już bardzo miękkie, a pomidor przemieni się całkowicie w sos i rozleci się wśród innych warzyw możemy dodać do sosu surową kiełbaskę, dokładnie rozdrabniając ją wśród warzyw drewnianą łyżką. Sos gotujemy przez dalsze 15 minut na małym ogniu. W razie potrzeby możemy dodać wody, ale gdy sos będzie gotował się na małym ogniu z reguły ta czynność nie jest potrzebna. Pod koniec gotowania, gdy sos stanie się jednolity dodajemy pieprz.
W dużym garnku wstawiamy wodę na makaron. Gdy będzie wrzeć solimy ja solą gruboziarnistą i wrzucamy makaron. Ja ugotowałam makaron o wdzięcznej nazwie „candelle” - świeczki, są to długie i grube rurki. Ale można wybrać też np. penne, rurki, spaghetti itp. Gdy makaron ugotuje się odcedzamy go i mieszamy z łyżką otrzymanego sosu. Następnie nakładamy go na talerz i na wierzch kładziemy sos, a na koniec posypujemy startym parmezanem.
Smacznego!