Nawet jeśli nie masz własnego podwórka, bez problemu możesz wyczarować niewielki ogródek! Balkon lub choćby parapet to idealne miejsce na domową uprawę ziół. Takie rozwiązanie ma same zalety!
Świeże przyprawy lepiej smakują, mają intensywniejszy aromat i głębszy smak. Zyskujesz pewność, że szczypiorek czy mięta nie były szpikowane chemią. A mały ogródek może być również po prostu świetną ozdobą twojej kuchni!
Jak założyć domowy ogródek ziołowy?
Zioła możesz kupić w gotowych sadzonkach albo posiać nasionka. Możesz je posadzić w jednej, długiej skrzynce lub w kilku małych doniczkach. Pamiętaj o tym, że ilość światła słonecznego powinna być optymalna - jeśli roślinki będą miały za mało światła, szybko zmarnieją. Z kolei jeśli nasłonecznienie będzie zbyt duże, zioła prędzej czy później uschną.
Zioła różnią się "upodobaniami" - w naszej galerii możesz więc sprawdzić, jakie upodobania mają poszczególne roślinki.
Sprawdź nasze pomysły na wystrój kuchni:
Sprawdź, jak powinno się uprawiać poszczególne zioła!
1
z
7
fot. Fotolia
Domowy ogródek ziołowy: koperek
Nasiona koperku najlepiej siać stopniowo - dzięki temu dłużej będziesz cieszyć się obfitymi "zbiorami". Pamiętaj, że koperek należy obficie podlewać - łatwo może się przesuszyć! Nasiona są bardzo tanie, możesz kupić je nawet za złotówkę.
2
z
7
fot. Fotolia
Domowy ogródek ziołowy: tymianek
Kiedy nasionka wzejdą, najlepiej pozostaw maksymalnie 5 roślinek w jednej doniczce. Tymianek lubi przestrzeń i dużą ilość słońca! Można go wykorzystywać nie tylko w celach spożywczych, lecz także leczniczych. Napary z tymianku są wybawieniem dla chorego gardła!
3
z
7
fot. Fotolia
Domowy ogródek ziołowy: natka pietruszki
Pietruszkę możesz wyhodować z nasionek lub ze zdrowego korzenia, który posadzisz w ziemi. Pietruszka jest wrażliwa na brak wody, pamiętaj więc o regularnym podlewaniu. Ta roślinka rośnie bardzo szybko, świeżą natkę możesz zbierać nawet po tygodniu od zasadzenia!
4
z
7
fot. Fotolia
Domowy ogródek ziołowy: mięta
Mięty nie można zasiać, praktykuje się sadzenie maleńkich sadzonek. Wyhodowanie jej z nasionek wprawdzie jest teoretycznie możliwe, jednak bardzo pracochłonne - to zadanie raczej dla zawodowych ogrodników. Mięta potrzebuje dużej ilości słońca i naprawdę duuużo wody - najlepiej, by ziemia przez cały czas była wilgotna!
5
z
7
fot. Fotolia
Domowy ogródek ziołowy: rzeżucha
Rzeżuchy nie siejemy w ziemi! Do jej uprawy potrzebna będzie wata lub lignina, którą moczymy i pokrywamy nasionkami rzeżuchy. Ta roślinka rośnie błyskawicznie - czasem nadaje się do zbierania już po 5 dniach!
6
z
7
fot. Fotolia
Domowy ogródek ziołowy: szczypiorek
Szczypior można uprawiać z nasionek lub dzięki zasadzeniu cebuli. Zdecydowanie łatwiejsza jest wersja numer dwa! Szczypiorek może rosnąć gęsto, nie wymaga dużej ilości miejsca. Pierwsze "zbiory" zazwyczaj można uzyskać już po tygodniu.
7
z
7
fot. Fotolia
Domowy ogródek ziołowy: bazylia
Bazylię możesz wyhodować z nasionek lub z gotowej sadzonki. Ta roślinka lubi słońce! Powinna być podlewana codziennie lub co drugi dzień, nie wolno jednak przesadzać z ilością wody. Aby bazylia miała zdrowy wygląd, warto zraszać także jej listki.