CEBULA
Jest jednym z głównych składników wielu dań: wywarów, zup, sosów, farszów. Można ją gotować, dusić, smażyć, piec, również dodawać do przetworów. Świetnie pasuje do mięs, ryb, warzyw, jajek czy grzybów. Aby jak najlepiej wykorzystać jej walory, warto kroić ją
w odpowiedni sposób:
• Na krążki (można ją potem podzielić na pojedyncze pierścienie) – idealne do smażenia. Oddaje wtedy potrawie swój smak
i pięknie się prezentuje.
• W kostkę – zeszkloną na maśle lub oleju – dodajemy np. do sosów (przygotowując ją w ten sposób, lepiej wydobywamy jej aromat).
• W piórka – do sałatek oraz potraw kuchni chińskiej i orientalnych.
• Starta na tarce jarzynowej z dużymi oczkami – np. do farszów.
Ponieważ rozmaite odmiany cebuli różnią się nie tylko kształtem (kulisty i podłużny) oraz barwą łuski, ale też smakiem (łagodny i ostry), podpowiadamy, którą do jakich potraw wybrać.
Cebula czerwona – łagodna w smaku, soczysta, najlepsza do jedzenia na surowo, w sałatkach. Używa się jej również do dekoracji dań i półmisków z zimnymi przekąskami. Najlepiej kroić ją tuż przed dodaniem do potrawy, bo rozdrobniona, gdy zbyt długo leży, staje się niesmaczna i nabiera goryczki, która psuje danie.
Szalotka – szczególnie popularna we Francji. Występuje w dwóch odmianach: małych, kulistych i większych, wydłużonych cebulek. Ma charakterystyczny cebulowo-czosnkowy smak i zapach. Szalotki można marynować w całości, pokrojone zaś dodawać do sosów i sałatek.
Cebula żółta – najpopularniejsza w naszej kuchni. Na zupy, sosy, do sałatek, nadziewania, potraw duszonych i smażonych.
Młoda, tzw. zielona cebula – to maleńkie pędy o nieukształtowanych do końca cebulach, bardzo aromatyczna, o św o świeżym smaku – najlepsza na surowo, do sałatek i dekoracji.
Cebula biała – delikatna, soczysta, łagodniejsza od żółtej. Podobnie jak czerwona najlepsza na surowo. Pyszna faszerowana. Odmiana
o płaskim kształcie najlepiej nadaje się na szaszłyki i do marynowania.
CZOSNEK
Przez zwolenników naturalnego odżywiania jest uważany za cud natury ze względu na swoje właściwości lecznicze przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, potwierdzone badaniami naukowymi (podobne zalety ma też cebula).
Czosnek ma niepowtarzalny smak i zapach, nadaje je potrawom z mięs, ryb i warzyw oraz sosom ciepłym i zimnym. Całe ząbki dodaje się do potraw duszonych i pieczonych, posiekany lub zmiażdżony do sosów. Pokrojonym w słupki lub na cząstki szpikuje się mięso. Surowymi zaś ząbkami naciera się grzanki oraz dno naczynia przed zapiekaniem albo salaterkę przed włożeniem warzyw na sałatkę. Suszony czosnek jest również składnikiem wielu mieszanek przyprawowych. Marynowany czosnek to świetny dodatek do wędlin, mięs i pieczywa. Pieczony czosnek – znakomite smarowidło do kanapek i dodatek do sosów.