Zapiekanka z bakłażana z serem BURSZTYN

Zapiekanka z bakłażana fot. Materiały prasowe
Bakłażany umyć, osuszyć i pokroić wzdłuż na plastry o grubości ok. 1 cm. Posolić i odłożyć na bok.
Redaktorki Polki.pl / 18.06.2021 04:30
Zapiekanka z bakłażana fot. Materiały prasowe

Zapiekanka z bakłażana – obiad

Składniki (4 porcje):

  • 2 duże bakłażany lub 3 mniejsze
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • ser Bursztyn - 300 g,
  • suszone zioła: oregano, bazylia
  • 2 puszki pomidorów w sosie własnym
  • oliwa
  • sól, pieprz
  • mąka – ok. 1/2 szklanki
  • olej do smażenia.

Sposób przygotowania:

  1. Bakłażany umyć, osuszyć i pokroić wzdłuż na plastry o grubości ok. 1 cm. Posolić i odłożyć na bok.
  2. Ser drobno zetrzeć.
  3. W międzyczasie przygotować sos: na patelni rozgrzać oliwę, podsmażyć pokrojoną w pióra cebulę, na końcu dodać zmiażdżony czosnek, wszystko zalać pomidorami z puszki, zamieszać i gotować na małym ogniu aż sos się zredukuje i zrobi się gęsty. Przyprawić suszonymi ziołami, solą i pieprzem.
  4. Plastry bakłażana odcisnąć delikatnie przy pomocy papierowego ręcznika, następnie obtoczyć w mące i obsmażyć* każdy plaster z obu stron na niewielkiej ilości oleju. Odkładać na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, który wchłonie nadmiar tłuszczu.
  5. Tak przygotowane składniki układać warstwami w żaroodpornym naczyniu. Na dno naczynia wylać trochę sosu pomidorowego, posypać startym Bursztynem, na to ułożyć plastry bakłażana. Czynności powtórzyć w tej samej kolejności (sos-ser-bakłażan) aż wykorzystamy wszystkie składniki. Ostatnią, górną warstwę posypać dodatkową porcją startego Bursztyna i przyprawić suszonymi ziołami.
  6. Zapiekać przez ok. 30 – 35 minut w temp. 190 stopni.

*bakłażany można również zgrillować, wtedy należy pominąć obtaczanie w mące.

Bursztynowa czyli Leśmian i sery w sercu Warszawy

Bursztynowa to niezwykłe kulinarne miejsce na mapie Warszawy, które jest także jedynym i niepowtarzalnym centrum edukacyjnym, rozwijającym kulturę… sera!

Nowy Świat 37 – ten adres zapewne znają doskonale fani twórczości Bolesława Leśmiana. To właśnie w tej warszawskiej kamienicy mieszkał i tworzył autor „W malinowym chruśniaku”. Od niedawna swoje miejsce znalazła tu również restauracja Bursztynowa a wspomniany Leśmian odcisnął swoje piętno na menu Bursztynowej, ale o tym za chwilę…

Restauracja dedykowana jest Skarbom Serowara – marce serów długodojrzewających, takich jak: Bursztyn, Rubin i Szafir. Czas dojrzewania tych serów sięga nawet trzech lat, nie dziwi więc fakt, że wszystkie potrawy Bursztynowej są wyjątkowe. Bursztyn, Rubin i Szafir zajęły główne miejsce w menu a każdy przepis inspirowany jest właśnie tymi niezwykłymi serami.

Flagowe specjały Bursztynowej to m.in.: zupa serowa, przygotowana na bazie serów długodojrzewających, makaron Serowara z czarną truflą, czy specjalne tiramisu z serem Rubin!

O tym, że koncepcja i dania restauracji są wyjątkowe świadczy fakt, że Bursztynowa w ubiegłym roku otrzymała nagrodę „Złotego Widelca”, jako Najlepsze Bistro w Polsce! Zgarnęła także nagrodę specjalną, zostając „Odkryciem kulinarnym roku 2020”!

Ale serowa uczta to nie wszystko! Tu pojawia się wspomniany autor „W malinowym chruśniaku”, który kiedyś mieszkał i tworzył pod adresem Nowy Świat 37. Goście odwiedzający Bursztynową mogą skosztować drinków ze specjalnej karty koktajlowej inspirowanej twórczością Bolesława Leśmiana.


fot. Restauracja Bursztynowa/materiały prasowe

W karcie znalazły się m.in.: Nieba Przyćmiane (specjalny drink z nalewki z kaliny, herbaty klitorii, truskawek, rabarbaru oraz truskawkowych żelków w białej czekoladzie z serem Szafir), Toast Świętokradzki (Chopin Vintage, Martini Rubino oraz nalewka jarzębinowa, podane ze specjalnymi chipsami z sera Bursztyn) lub niespotykany specjał – Ty przychodzisz jak noc majowa (Chopin Organic, Etiuda Jagoda Kamczacka, herbata jaśminowa, jabłka, kordiał cytrusowy i wyjątkowy puder z sera Szafir).

Na koniec tej wyjątkowej podróży w świecie inspirowanym tradycją oraz pasją, goście mogą kupić (na wynos) sery ze specjalnych limitowanych edycji! Do wyboru czeka wiele rodzajów, w różnych okresach dojrzewania, które można smakować w tradycyjny sposób, czyli jako dodatek do dań na ciepło, ale także łączyć je z miodami, konfiturami a nawet czekoladą!

Na miejscu czekają również prawdziwi fachowcy w dziedzinie serowarstwa: z przyjemnością doradzą każdemu, kto zechce zgłębić tajemnice świata serów i poznać bogactwo smaków, które drzemie w tych niezwykłych produktach!

Redakcja poleca

REKLAMA