POLECAMY

Nietypowe pierogi z nadzieniem soczewicowo-paprykowym

Krok pierwszy: zieloną soczewicę wsypujemy do garnka i zalewamy 2 szklankami wody. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem, aż do momentu, gdy zrobi się miękka i całkowicie wsiąknie wodę.

Składniki
Na ciasto
½ kg mąki pszennej + garść mąki pszennej na podsypanie ciasta do wałkowania
2 jajka
Szczypta soli
750 ml zimnej wody (3 szklanki)
130 ml / ¾ szklanki letniego mleka

Nadzienie
1 ½ szklanki zielonej soczewicy, 2 szklanki wody
1 duża czerwona papryka
1 duża żółta papryka
Zielona natka pietruszki (mrożona lub suszona)
Jajko
3 duże cebule
Sól, pieprz, Vegeta
Kilka łyżek oliwy z oliwek
Bułka tarta w miarę potrzeby

Sposób przygotowania
Krok pierwszy: zieloną soczewicę wsypujemy do garnka i zalewamy 2 szklankami wody. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem, aż do momentu, gdy zrobi się miękka i całkowicie wsiąknie wodę. Najczęściej wystarcza kilkanaście do 20 minut. Ugotowaną soczewicę odstawiamy na bok w misce.
Krok drugi: myjmy dokładnie żółtą i czerwoną paprykę i kroimy w drobną kosteczkę. Tak samo kroimy 3 cebule i zieloną natkę z pietruszki.
Krok trzeci: Na patelnię z rozgrzaną oliwą wsypujemy warzywa i natkę, podduszamy do momentu, aż papryka będzie miękka, a cebula zeszklona. Zazwyczaj wystarcza ok. 20 minut. Po uduszeniu odstawiamy na bok do ostygnięcia.
Krok czwarty: Soczewicę i duszoną paprykę mieszamy razem z jajkiem. Gotowy farsz doprawiamy do smaku pieprzem, solą i Vegetą. Jeśli farsz jest za bardzo lejący, mieszamy z bułką tartą, aż do uzyskania, gładkiej niezbyt rzadkiej konsystencji farszu (nie przesadzamy z ilością bułki).
Krok piąty: przygotowanie ciasta. W przesianej przez sito na stolnicę mące robimy niewielki dołek, do którego wlewamy ciepłe mleko, energicznie mieszając je z mąką widelcem. Dodajemy jajka i sól i dodając w miarę potrzeby wodę, wyrabiamy gładkie ciasto.
Krok szósty: ciasto podsypujemy mąką i wałkujemy na cienką warstwę o grubości ok. pół centymetra. Przy użyciu filiżanki, szklanki lub innego naczynia o nie gładkich i wąskich krawędziach, średnicy ok. 7-8 cm wykrawamy kółka.
Krok siódmy: teraz pozostaje już tylko nakładanie farszu na krążki z ciasta i lepienie. Zaklejone pierogi układamy na stolnicy lub tacy podsypane mąką. Wkładamy do gotującej się lekko osolonej wody (najlepiej w dużym szerokim, garnku) i gotujemy przez kilka minut do momentu wypłynięcia wszystkich pierogów na wierzch. Odcedzamy i przepłukujemy zimną wodą.
Dobra rada: najlepiej pierogi gotować w małych partiach, mieszać w trakcie gotowania lekko, drewnianą długą łyżką. Po ułożeniu ugotowanych pierogów na talerzach polewamy je ciepłą oliwą ze zrumienioną na niej wcześniej cebulką.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)