Podpiwek: przepis, który zawsze się udaje. Możesz zrobić domowy podpiwek kujawski w kilku prostych krokach

podpiwek przepis fot. Adobe Stock, Brent Hofacker
Przepis na podpiwek nie jest skomplikowany. Wystarczy jedynie dobrej jakości mąka słodowa, drożdże oraz gorąca woda. Pamiętaj też, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do leżakowania i fermentowania. Ten niskoalkoholowy napój dostarcza wielu cennych witamin i minerałów, a w smaku przypomina kwas chlebowy.
/ 15.02.2024 05:46
podpiwek przepis fot. Adobe Stock, Brent Hofacker

Podpiwek to gazowany napój o niskiej zawartości alkoholu (często klasyfikowany jako bezalkoholowy) oraz charakterystycznym, piwnym smaku. Wytwarzany jest z mąki i drożdży, które fermentują ze sobą i tworzą ciekawą formułę. Możesz kupić gotowy podpiwek albo przygotować go samodzielnie w domu.

Spis treści:

  1. Przepis na podpiwek z kawy zbożowej
  2. Ile alkoholu ma podpiwek?
  3. Czy kwas chlebowy i podpiwek to to samo?
  4. Czy podpiwek jest zdrowy?

Podpiwek: przepis, który przygotujesz w domu

Domowy podpiwek możesz zrobić z wykorzystaniem mąki słodowej, ale doskonale sprawdzi się także... kawa zbożowa. Ważne, aby nie była to kawa typu instant i żeby w składzie znajdował się słód jęczmienny. Kawa może być w torebkach lub sypana, najlepsza będzie jednak "Kujawianka".

Składniki:

  • 80 g kawy zbożowej,
  • ok. 6 l wody,
  • 300 g cukru,
  • szczypta świeżych drożdży (ok. 3 g),
  • 2 łyżki mielonych szyszek chmielu,
  • łyżeczka kwasku cytrynowego.

Sposób przygotowania:

  1. Do dużego rondla wlej wodę i doprowadź do wrzenia.
  2. Do środka dodaj kawę zbożową i szyszki chmielu. Gotuj na wolnym ogniu ok. 15 minut, co jakiś czas mieszając. Podczas gotowania wytworzy się piana, która z czasem zacznie powoli znikać.
  3. Tak przygotowany płyn wystudź do temperatury zbliżonej do pokojowej - powinna być bardzo ciepła, ale nie gorąca.
  4. Odlej ok. 200 ml i rozpuść w środku szczyptę drożdży. Następnie wlej z powrotem do rondelka.
  5. Dodaj cukier, wymieszaj, aby cały się rozpuścił. Tak przygotowany napój przecedź przez gęste sito lub gazę.
  6. Przelej do butelek, mniej więcej do 3/4 wysokości i odstaw na 24 godziny w ciepłym miejscu, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu.
  7. Po 24 godzinach delikatnie spuść ze środka powietrze, zakręć i odstaw w chłodne miejsce na ok. tydzień. Po tym czasie napój będzie gotowy.

podpiwek kujawski przepis

fot. Podpiwek przepis/Adobe Stock, hiddenhallow

Ile alkoholu ma podpiwek?

Gotowy podpiwek ma ok. 0.5 % alkoholu, czyli dokładnie tyle, ile spora część piw, określanych jako bezalkoholowe. Jest do dopuszczalna ilość w tego typu produktach, dlatego też podpiwek traktowany jest jako napój bezalkoholowy. Pamiętaj jednak, aby nie podawać go dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym, a także osobom, które biorą leki wchodzące w groźne interakcje z alkoholem.

Czy kwas chlebowy i podpiwek to to samo?

Choć kwas chlebowy i podpiwek smakują podobnie, różni je sposób wytwarzania. Kwas chlebowy oryginalnie robi się na bazie chleba, który fermentuje. Podpiwek natomiast to praca słodu, chmielu oraz drożdży.

Czy podpiwek jest zdrowy?

Podpiwek, dzięki swojemu składowi i sposobowi wytwarzania, zawiera spore ilości witamin, w szczególności tych z grupy B (np. biotynę). Wspiera więc pracę układu odpornościowego i nerwowego, a także pomaga trawić tłuszcze. Jednak ze względu na zawartość alkoholu nie należy sięgać po niego często czy regularnie.

Czytaj także:
100 dni bez alkoholu: podejmij wyzwanie
Czy istnieje uczulenie na alkohol?
Przepis na tradycyjną przepalankę

Redakcja poleca

REKLAMA