Likier pomarańczowy, czyli świąteczna uwertura

Likier pomarańczowy, czyli świąteczna uwertura

Dlaczego uwertura? Dlatego, że likier pomarańczowy przygotowuje się na miesiąc przed Bożym Narodzeniem. Idealnie pasuje do pierników i szarlotek!
/ 22.05.2019 22:21
Likier pomarańczowy, czyli świąteczna uwertura

Nie jest to taki zwykły przepis, ale starofrancuska receptura – do dziś popularna nie tylko u naszych żyjących nad Sekwaną przyjaciół, ale i tych znad Tamizy, i wielu innych europejskich rzek.

Potrzebne będą: jedna pomarańcza, jedno opakowanie goździków, szklanka brandy, litr wódki, pół szklanki miodu.

Polecamy: Jaki alkohol podawać do deserów.

Najpierw wbijamy w pomarańczę goździki (tak, jak na ozdoby). Wkładamy tak przygotowany owoc do dużego słoika i zalewamy litrem wódki. Zakręcamy i odstawiamy na tydzień w słoneczne miejsce.
Po tygodniu wyjmujemy ostrożnie pomarańczę, dodajemy miód i brandy, dokładnie mieszamy (wstrząsamy), a następnie znów wkładamy do środka pomarańczę. Zakręcamy słoik i odstawiamy w ciemne miejsce na miesiąc.
Aby zdążyć przed Bożym Narodzeniem, likier ten należy zacząć robić najpóźniej 18 listopada.

Polecamy: Lista zakupów wigilijnych dla zapracowanych.

Uwaga: słoik powinien mieć większą pojemność niż litr, chyba że wolimy zmniejszyć proporcje i wzmocnić aromat – wówczas na litrowy słoik dajemy 0,75 wódki, ¾ szklanku brandy i nieco mniej niż pół szklanki miodu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/30.12.2016 12:08
No właśnie mi ze świętami kojarzy się też kokos, mama zawsze dodawała wiórka do róznych ciast i mas. Z tego względu zawsze mamy likier kokosowy a nie pomarańczowy w domu :) Copacabanę znam i bardzo polecam, pyszny!
/15.12.2016 21:41
ja z likierów tylko Copacabana. Nie jest drogi a jednak bardzo smaczny i mogłabym go sobie sączyć bez końca <3 narzeczony tylko przewraca oczami na mój widok z kieliszkiem tego likieru :D
/15.12.2016 13:52
Zdecydowanie trzeba na Święta zrobić, koniecznie z nutka goździków i pomarańczy, bardzo polecam tylko trzeba wybrac dobrej jakości wódkę i myślę że wódka Poniatowski będzie najlepszym wyborem.
POKAŻ KOMENTARZE (2)