Tyle ryżu na całym świecie…

…a najlepszy z niego użytek zrobili oczywiście Włosi, wynajdując risotto. Dziś jest to już danie międzynarodowe, robione w setkach wariantów, nie poddające się żadnym regułom, a przy tym wszystkim bezapelacyjnie pyszne.
/ 22.05.2009 08:37

…a najlepszy z niego użytek zrobili oczywiście Włosi, wynajdując risotto. Dziś jest to już danie międzynarodowe, robione w setkach wariantów, nie poddające się żadnym regułom, a przy tym wszystkim bezapelacyjnie pyszne.

Dla większości z nas risotto to dowolna mieszanina ryżu z czymkolwiek, podawana na ciepło. Będąc nieco bardziej ortodoksyjnym trzeba jednak podkreślić, że risotto to nie to samo, co sucha hiszpańska paella czy turecki pilaf. Całe sedno tej rozpływającej się w ustach potrawy tkwi bowiem w konsystencji – kremowej, płynnej, aksamitnej.

Tyle ryżu na całym świecie…

Aby dojść do takiego majstersztyku, niezależnie, jaki wariant smakowy risotto sobie wymyślimy, trzeba zachować dwie reguły: mieć odpowiedni gatunek ryżu (arborio) oraz … nie gotować go w wodzie. Podstawowa technika jest prosta, ale jednoznaczna:
Siekamy na drobno cebulkę i podsmażamy w dużej ilości oliwy lub masła. Dodajemy suchy ryż i smażymy, mieszając, aż stanie się przezroczysty. Dodajemy inne składniki i przyprawy (paprykę, grzyby, por, szynkę…), po czym dolewamy 1/3 szkl. białego wina. Gdy płyn wyparuje dolewamy chochlę przygotowanego wcześniej wywaru i mieszamy aż się wchłonie. Tą metodą dodajemy chochlę po chochli, cały czas na małym ogniu. Gdy risotto wchłonie już odpowiednią ilość wywaru i ryż będzie miękki, dodajemy masło lub starty parmezan dla aksamitnej konsystencji. Odstawiamy z ognia, zostawiamy pod przykryciem na 2-3 minuty i podajemy.

Znając tą podstawową metodę możemy przyrządzać dowolne wersje risotta – w zależności od fantazji oraz zawartości lodówki. Kilka naszych propozycji:

  • z cukinią (cebula, cukinia, parmezan)
  • z szafranem i kiełbasą (szafran, kiełbasa, cebula, parmezan, oliwa z oliwek, masło)
  • z grzybami (cebula, grzyby świeże, grzyby suszone, masło, kremówka)
  • wiosenne (gotowane szparagi, cebula, masło, parmezan)
  • z pomidorami i fasolą (biała fasola z puszki, pomidory, masło, szynka, parmezan)
  • paprykowe (cebula, żółta i czerwona papryka, pomidory, czosnek, masło, parmezan)
  • z serem pleśniowym (cebula, gorgonzola lub rokpol, śmietanka, masło, oregano)
  • z tuńczykiem (cebula, tuńczyk z puszki, kapary, oliwki, zielone ostre papryczki, parmezan)
  • a nawet… z truskawkami i szampanem (masło, seler, truskawki, szampan, cebula, parmezan)

Zachęcam do własnej radosnej ryżowej twórczości!
 

Agata Chabierska

Redakcja poleca

REKLAMA