Tradycyjna kuchnia Pomorza
Tradycyjną potrawą kuchni kaszubskiej są golce, czyli kluski ziemniaczane. Aby zachować tradycyjność potrawy zwraca się dużą uwagę na pochodzenie produktów. Tylko kaszubskie ziemniaki, mąka z okolicznych pól, jajka od swojskich kur mogą być podstawa tego dania. Receptura przekazywana z pokolenia na pokolenie nakazuje, aby zetrzeć na tarce surowe ziemniaki, połączyć z jajkiem i mąką, dokładnie wymieszać. Na osoloną, gotującą wodę kładzie się łyżką kluski i gotuje około 10 minut. Najlepiej smakują ze skwarkami i smażoną cebulką.
Tradycyjna kuchnia Pomorza
Szprotki są jednymi z najczęściej wyławianych z Bałtyku ryb. Tarło odbywa się wiosną i na początku lata. Współcześnie bardzo popularnym sposobem podania tej ryby jest przyrządzenie w formie małych frytek. Otoczone w panierce i usmażone w głębokim tłuszczu są przysmakiem niejednego turysty odwiedzającego pomorze. Najlepiej smakują skropione sokiem z cytryny.
Tradycyjna kuchnia Pomorza
Jest to ciemny, razowy chleb, pochodzący najprawdopodobniej z Niemiec, gdzie nazwa oznacza chleb trudny do strawienia. Dawna receptura pieczenia tego chleba zakłada długi i pracochłonny proces, według którego należało najpierw zaparzyć mąkę razową przez kilka godzin, a następnie piec chleb z tej mąki bez dodatku drożdży przez 16-24 godziny w bardzo niskiej temperaturze. Dzięki temu chleb nabierał charakterystycznej ciemnobrązowej barwy i lekko słodkawego smaku. Obecnie proces ten jest znacznie krótszy, dzięki użyciu słodu, drożdży lub zakwasu. Polecany jest szczególnie osobom na diecie, ponieważ ma małą zawartość tłuszczu i niewiele kalorii, ale dużą ilość błonnika i białka.
Tradycyjna kuchnia Pomorza
Wyjątkowo smaczną propozycją pomorskiej kuchni jest pasta łososiowa. Bardzo łatwa w przygotowaniu, ale zaskakująca w smaku. Zmielone płaty wędzonego łososia należy doprawić solą i pieprzem, skropić sokiem z cytryny, ewentualnie dodać odrobinę twarożku. Pasta nadaje się jako przekąska, do chleba czy na krakersy.
Tradycyjna kuchnia Pomorza
Grzyby są bardzo popularne w rejonie Pomorza. Dodając do grzybów inne warzywa sezonowe można uzyskać wyjątkowe danie. Na patelni należy rozgrzać olej i przesmażyć na nim cebulę. Dodać grzyby, po kilku minutach także paprykę i pomidory obrane ze skórki, oprószyć mąką a następnie wrzucić czosnek. Wersja dla dorosłych zawiera także niewielką ilość jasnego piwa. Całość należy dusić około 20 minut i podawać z posiekaną pietruszką.