Dynię i jej dwóch sławnych braci – pomidora i kartofla podarowała Europie Ameryka. Najstarsze ślady obecności tego warzywa (pestki dyni) odnaleziono w Meksyku i pochodzą z lat 7000-6000 przed Chrystusem!
W Ameryce Północnej dynia była podstawowym produktem żywnościowym w diecie Indian. To od nich nauczyli się jej uprawy Europejczycy osiedlający się w Ameryce.
Dynia to bardzo zdrowe warzywo, po której spożyciu dostrzeżemy zalety zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz naszego organizmu. Jest bogata w witaminę A (karoten), witaminę C i witaminy z grupy B, pektyny, proteiny, wapń, żelazo, fosfor itd.
W kuchni, oprócz miąższu dyni, możemy wykorzystać zarówno jej pestki, jak także kwiaty. Z dyni możemy wyczarować na przykład pyszną, kremową zupę, użyć jej miąższu jako farsz do pierogów czy uszek, usmażyć w wersji na słono lub na słodko, zrobić z niej przystawkę do wieprzowiny, a także upiec klasyczny placek amerykański „pumpkin pie”.
Pestki z dyni możemy ususzyć w piekarniku i podjadać w jesienne wieczory. Kwiaty natomiast to prawdziwa delicja usmażone w panierce z mąki, jajka i odrobiny wody.
Dynia to bardzo wdzięczne warzywo, które daje szerokie pole do popisu w kuchni. A przy okazji bardzo zdrowe – nie zawiera tłuszczy, ani cholesterolu, a szybko daje uczucie sytości.
A oto garść przepisów z dynią w roli głównej.
Pumpkin Pie
Składniki na ciasto:
- 200 g mąki,
- 100 g masła,
- szczypta soli.
Składniki na nadzienie:
- 2 kg dyni,
- 130 g cukru trzcinowego,
- 200 g skondensowanego mleka,
- 2 jajka,
- ½ łyżeczki cynamonu,
- ½ łyżeczki imbiru,
- ¼ łyżeczki zmielonych goździków,
- trochę masła i bułki tartej na wysmarowanie blaszki.
Wykonanie:
Wsypać mąkę ze szczyptą soli do szerokiej miski, dodać masło w temperaturze pokojowej pokrojone na kawałeczki i zagnieść szybko ciasto, dodając odrobinę zimnej wody. Ciasto uformować w kulę, owinąć folią i wstawić do lodówki na minimum godzinę.
Pokroić dynię na szerokie na około 10 cm plastry, wydrążyć nasiona i upiec na blasze przez około godzinę (aż miąższ zmięknie) w temperaturze 180°.
Upieczoną dynię pozostawić do ostygnięcia, wydrążyć sam miąższ, zmiksować go blenderem, a następnie wlać na patelnię i ciągle mieszając gotować aż do momentu, gdy zrobi się bardziej gęsta i „zbita”.
Z ugotowanego miąższu dyni odważyć 450 gram i włożyć do miseczki. Dodać cukier, skondensowane mleko (niesłodzone), jajka, przyprawy i wszystko razem wymieszać.
Ciasto rozwałkować na około pół centymetra grubości i wyłożyć nim wcześniej wysmarowaną masłem i posypaną bułką tartą okrągłą blaszkę o średnicy 22 cm, taką jak na tarty.
Na ciasto wyłożyć dyniowe nadzienie, wygładzić szpatułką.
Włożyć ciasto do piekarnika już nagrzanego do 220°, postawić je na najniższej pozycji w piekarniku. Po 15 minutach obniżyć temperaturę do 180° i piec przez dalszych 45 minut.
Ostudzić ciasto. Można podawać w akompaniamencie bitej śmietany.
Placuszki z dyni (na słodko)
Składniki:
- kilogram dyni,
- 100 g rodzynek,
- 150 g mąki,
- 2 jajka,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- 1 cytryna,
- 1 łyżka cukru,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- szczypta soli,
- olej do smażenia i cukier do posypania gotowych placuszków.
Wykonanie:
Pokroić dynię w plastry, wydrążyć pestki, upiec do miękkości w piekarniku nagrzanym do 180°.
W międzyczasie namoczyć rodzynki w szklance z gorącą wodą.
Upieczoną dynię ostudzić, a następnie wydrążyć z niej miąższ i zmiksować lub rozgnieść na drobniutko widelcem.
Do miski wsypać mąkę , cukier, jajka, odsączone rodzynki, startą skórkę z cytryny, cynamon i sól. Zamieszać wszystkie składniki, a następnie odstawić na godzinę pod przykryciem. Po tym czasie do masy dodać proszek do pieczenia i dokładnie wymieszać.
Do połowy wysokości patelni wylać olej, rozgrzać i wylewać na niego niewielką ilość masy, tak aby powstały małe placuszki. Przysmażyć z obu stron. Układać na talerzu wyłożonym papierem kuchennym, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Posypać cukrem i podawać.
Zupa krem z dyni
Składniki:
- 500 g dyni,
- 1 duży kartofelek,
- 3 marchewki,
- starty parmezan,
- szczypta soli,
- szczypta cynamonu,
- oliwa z oliwek,
- chleb.
Wykonanie:
Dynię, kartofla, marchewki pokroić i ugotować do miękkości w lekko osolonej wodzie.
W międzyczasie pokroić w kosteczkę chleb i zrumienić na patelni.
Gdy warzywa zmiękną sprawdzić czy oby nie jest za dużo wody, jeśli zajdzie potrzeba odlać trochę – warzywa zmiksować, zupa powinna mieć kremową konsystencję.
Zupę – krem wlać do (najlepiej) terakotowych miseczek , po wierzchu posypać cynamonem, startym parmezanem i polać odrobiną oliwy z oliwek i posypać kosteczkami chleba.