Choć już od dawna gości w Polsce, wielu wciąż kojarzy się z luksusem i wyrafinowaniem. A w kraju swojego pochodzenia - Japonii, wbrew pozorom, sushi niewiele ma wspólnego ze snobizmem.
Chińszczyznę wpuściliśmy na nasze polskie stoły chętnie i z otwartymi ramionami (i ustami). Od tamtej pory dania rodem z Chin z powodzeniem goszczą na stołach nad Wisłą i cieszą polskie podniebienia. Z rarytasami kuchni japońskiej idzie nam nieco bardziej opornie. Liczące sobie ponad tysiącletnią tradycję sushi, zdobyło sobie już w Polsce grono wielbicieli, jednak przez wielu wciąż uważane jest za przysmak z kategorii "Premium". Warto mieć świadomość, że wcale nie musimy wybierać się do japońskiej restauracji, by skosztować sushi - możemy samodzielnie wykonać je w domu!
Historia sushi
W Azji sushi obrosło legendami. Jedna z nich tłumaczyć pochodzenie tej potrawy sposobem przechowywania ryb w zamierzchłych czasach. Wówczas ryby podobno wkładano do beczek i zasypywano ryżem i solą, co miało je chronić przed zepsuciem. Pierwsza wzmianka o daniu, które mogło być pierwowzorem sushi, pojawiła się podobno w chińskim słowniku, datowanym na III lub IV w. p.n.e. i określało "te robione z ryb, te robione z mięsa". Przez lata ta potrwa ewoluowała i z Chin dotarła do Japonii, która dziś przez wielu uważana jest za ojczyznę sushi.
Składniki oraz przygotowanie sushi
1. Ryba lub owoce morza. Choć stereotypowo sushi kojarzy się z surową rybą, oprócz ryb do sushi mogą być dodawane również owoce morza: krewetki, ośmiornice, kałamarnice a także wszelkiego rodzaju skorupiaki.
2. Ryż. Do przygotowywania sushi używa się odmiany ryżu o krótkich ziarnach.
3. Nori. Specjalnie przygotowane arkusze jadalnych wodorostów morskich, nori, służą do zwijania całości.
4. Inne składniki i przyprawy. Tradycyjnie sushi jest podawane z sosem sojowym, w którym maczane są poszczególne kawałki; aromatycznym japońskim chrzanem wasabi lub marynowanym imbirem.
Jak przygotować sushi?
Sedno przygotowywania sushi tkwi w umiejętnym zwijaniu wszystkich składników w rulonik. Aby tego dokonać musisz zaopatrzyć się, oczywiście oprócz składników sushi, również w babusową matę, która posłuży za podporę przy zwijaniu sushi.
Arkusz nori należy położyć na macie bambusowej (błyszczącą stroną do dołu), a na nim rozkadamy cienką warstwę ryżu. Brzeg nori smarujemy odrobiną wasabi.
Na środku arkusza układamy wybrane składniki (możemy dobrać je tradycyjne lub wedle własnej kulinarnej fantazji) i rozpoczynamy proces zwijania sushi w rolkę. Rolujemy całość razem z matą i dociskamy w miejscu łączenia.
Następnie odkładamy matę bambusową na bok i kroimy rolkę sushi na mniejsze cząstki.
Gdy sushi jest już gotowe, przygotuj jeszcze dodatki: wasabi oraz sos sojowy. Smacznego!
Fot. Dreamstime