Stara dobra Wigilia

Kontynuując nasz cykl świątecznych podpowiedzi kulinarnych pora na przygotowanie tej jednej, jedynej unikalnej Wigilii. I jakkolwiek nasze codzienne menu zwykle korzysta na nowościach i przełamywaniu konwencji, święta na sposób tradycyjny chyba nigdy nie stracą pozycji lidera.
/ 19.12.2008 23:26

Kontynuując nasz cykl świątecznych podpowiedzi kulinarnych, pora na przygotowanie tej jednej, jedynej unikalnej Wigilii. I jakkolwiek nasze codzienne menu zwykle korzysta na nowościach i przełamywaniu konwencji, święta na sposób tradycyjny chyba nigdy nie stracą pozycji lidera.

Znowu jednak nie chcemy zasypywać czytelników przepisami na dania, które każdy umie robić najlepiej – po domowemu - więc zamiast popularnej w większości kraju zupy grzybowej czy wytrawnego barszczu, proponujemy niemniej tradycyjny i uroczysty żur wigilijny. Z góry uprzedzam jednak, że jeśli ktoś nie wyobraża sobie smaku żurku bez kiełbasy, lepiej niech sięgnie po buraki.

Stara dobra Wigilia

Żur wigilijny

Kawałek selera, 2 pietruszki, kilka suszonych prawdziwków, 3/4 litra żuru, czosnek, sól
Przygotowujemy wywar z pietruszki, selera i grzybów, a kiedy warzywa będą miękkie, przecedzamy przez sitko, dodajemy żur i czosnek. Podajemy z ziemniakami z wody, ze śmietaną.

Pora na słynne ryby, czyli coś, bez czego polska Wigilia nie ma racji bytu. Pamiętam od dziecka, że w domu i u dalszej rodziny na stole pojawiały się różne historyczne wręcz specjały: kapusta z grzybami, puree z grochu (największe prywatne rozczarowanie), pierogi na trzy sposoby, ziemniaki przysmażane… Jedne znikały po jednym roku, inne przyjmowały się na dłużej, ale nikt nigdy nie ważył się podnieść ręki na absolutne świętości: karpia i śledzia. W rzeczy samej, uwielbiany przeze mnie karp został całkowicie zakazany do konsumpcji w ciągu roku – danie wigilijne i kropka! Poniżej trzy dość udane i ciekawe przepisy na popularne rybie osobistości.

Karp wigilijny w migdałowej panierce

1 karp cały, bułka tarta, szklanka migdałów w płatkach, 1 jajo, olej do smażenia, sól, pieprz.
Karpia kroimy na dzwonka, solimy, pieprzymy i dodajemy inne przyprawy wg upodobań (może być czosnek). Przygotowujemy jajko, bułkę tartą - tak jak do normalnej panierki. Na osobnym talerzyku przygotowujemy migdały. Karpia moczymy w jajku, bułce tartej a na końcu w migdałach i wrzucamy na gorący olej, opiekamy z obu stron.

Karp z bakaliami  

Sprawiony karp (ok. 1 kg), 2 marchewki, por, pietruszka, pół selera, cebula, 5 dkg migdałów, 5 dkg rodzynek, 5 dkg suszonych śliwek, 2 łyżki masła, 2 łyżki sosu sojowego, sól, pieprz, sok z cytryny, listek laurowy, 5-6 ziaren ziela angielskiego, łyżeczka imbiru.
Karpia kroimy na dzwonka, oprószamy solą i pieprzem. Warzywa obieramy, płuczemy i kroimy w paseczki, zalewamy litrem wrzącej wody. Gotujemy z dodatkiem masła oraz przypraw 5-6 min. Warzywa wyjmujemy łyżką cedzakową. Do gorącego wywaru wkładamy rybę. Gotujemy ok. 20 min. na małym ogniu. Ugotowaną rybę wyjmujemy, zdejmujemy skórę, mięso oczyszczamy z ości, kroimy na małe kawałki. Rodzynki myjemy i suszymy. Migdały parzymy wrzątkiem, obieramy ze skórki. Śliwki namaczamy i kroimy w paseczki. Ugotowane warzywa łączymy z kawałkami ryby, rodzynkami, migdałami oraz śliwkami. Skrapiamy sokiem z cytryny wymieszanym z sosem sojowym.

Śledzie z pieprzem ziołowym
Opakowanie śledzi typu matjas, cebula czerwona, śliwki suszone, pieprz ziołowy, oliwa z oliwek
Śledzie należy pokroić w małe kawałeczki (jeśli są zbyt słone moczymy wcześnie kilka godzin w mleku). Cebulkę kroimy bardzo drobno, śliwki na 4 części. W słoiczku należy ułożyć warstwami: na dno cebulkę, śledzie - posypujemy pieprzem ziołowym, śliwki i tak do momentu, aż napełnimy słoiczek. Całość podlewamy oliwą z oliwek i lekko dociskamy łyżką. Tak przygotowane śledzie umieszczamy na kilka dni w lodówce żeby wszystkie składniki się ze sobą przegryzły.

Agata Chabierska

Redakcja poleca

REKLAMA