Matka natura niejednokrotnie udowadnia, że jest mądrą matką. Także w słoneczne lato dostarcza nam tego wszystkiego, czego najbardziej potrzebuje nasz organizm w ciepłej porze roku.
To właśnie latem, gdy królują ciepłe temperatury i słońce towarzyszy nam do późnych godzin, natura obdarza nas owocami i warzywami, które mają za zadanie ochronić nas przed upałem, szkodliwymi promieniami słonecznymi, a także nawodnić organizm i dostarczyć mu soli mineralnych, które w gorące dni łatwo tracimy wraz ze wzmożonym poceniem się.
Wszystkie warzywa i owoce o czerwonej i pomarańczowej barwie, a także warzywa o intensywnie zielonym kolorze to naturalne antyoksydanty, bogate źródła witaminy A, C i E oraz karotenu.
Karoten pomaga bardziej, a przede wszystkim zdrowiej opalić się naszej skórze.
W organizmie zamienia się w witaminę A, która stymuluje produkcję melaniny ułatwiając w ten sposób proces nabywania opalenizny, a także chroniąc skórę przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i wzmacniając zewnętrzną warstwę skóry – naskórek.
Tak zwane słoneczne warzywa i owoce, bogate w karoten to przede wszystkim: marchewka (najlepsza jest ta świeża, z własnego ogródka, a jeśli kupna to szukajcie takiej z nie oderwanymi listkami – w ten sposób zachowa dłużej świeżość), brzoskwinie, nektaryny, melon, arbuz, dynia, szpinak, pomidory, papryka, truskawki, porzeczki itp.
Bogatym źródłem witaminy E, zwanej witaminą młodości, kolejnego sprzymierzeńca naszego organizmu w letnim czasie jest natomiast oliwa z oliwek, olej słonecznikowy (a także świeże nasiona słonecznika) i owoce suszone.
Witaminę C pomocną w walce z wolnymi rodnikami znajdziemy natomiast we wszystkich owocach cytrusowych (pomarańcza, grapefruit, cytryna, mandarynka), a także w owocach kiwi, pomidorach i warzywach o zielonych liściach.
Latem nie żałujmy więc sobie sałatek na bazie wyżej opisanych warzyw i owoców. Przyprawmy je oliwą z oliwek i sokiem z cytryny zamiast octu.
Poniżej przedstawiam propozycję na letnie, lekkie dania ze słonecznymi warzywami i owocami w roli głównej.
Brzoskwinie w winie
Składniki:
- 4 dojrzałe brzoskwinie,
- szklanka czerwonego wina,
- 6 łyżek cukru,
- 4 łyżki posiekanych migdałów.
Wykonanie:
Wlać wino i wsypać cukier do garnuszka i gotować na małym ogniu, aż do momentu gdy zredukuje się do połowy i nabierze konsystencji sosu.
Brzoskwinie sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki, pokroić na kawałeczki.
Pokrojone brzoskwinie włożyć do miseczek, polać sosem winnym i posypać posiekanymi migdałami.
Szaszłyki z melona i fety
Składniki:
- 1 mały melon,
- 8 małych pomidorków,
- 100 g fety,
- 10 listków bazylii,
- skórka z cytryny,
- 4 łyżki oliwy z oliwek,
- sól i pieprz.
Wykonanie:
Przygotować sos z oliwy zmieszanej ze startą skórką z cytryny, solą, pieprzem i posiekanymi trzema listkami bazylii.
Pokroić melona i fetę w kostki. Przygotować szaszłyki nabijając kolejno: małego pomidorka (lub większego także pokrojonego na kawałeczki), listek bazylii, melona, fetę, listek bazylii itd.
Szaszłyki ułożyć na dużym talerzu i polać wcześniej przygotowanym sosem.
Sałatka ze szpinaku i pomarańczy
Składniki:
- kilogram świeżego szpinaku,
- 1 duża pomarańcza,
- 2 ząbki czosnku,
- garść migdałów bez skórki,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- sól.
Wykonanie:
Dokładnie umyć listki szpinaku, osuszyć. Na małym ogniu podgrzać oliwę z oliwek, dodać czosnek i pokrojoną na 8 kawałków pomarańczę (bez skórki), doprawić szczyptą soli.
Dodać szpinak i delikatnie wszystko wymieszać. Gotować pod przykryciem przez około 5 minut, tak aby szpinak tylko lekko się ugotował (nie rozgotował).
Sałatkę przełożyć na talerz, posypać migdałami bez skórki.