Przekąski z sera wyśmienicie pasują do wina i piwa. Coraz częściej wystawiamy je na przyjęcia, choć i tak serowe przystawki nie są u nas tak mocno popularne, jak w innych europejskich krajach, gdzie np. serwuje się je po ostatnim daniu przed deserem, bądź na deser przed kawą.
W sklepach mamy ogromny wybór serów, rożnych gatunków, zarówno naszych rodzimych, jak i importowanych. Do najbardziej znanych i cenionych za najwyższą jakość możemy zaliczyć sery francuskie, jak np. camembert, brie, roquefort, sery szwajcarskie: emental, sbrinz, holenderskie: gouda, edam oraz włoskie: parmezan, gorgonzola. Oczywiście możemy zakupić oryginalne sery, które niestety są dość drogie, bądź zaspokoić się naszymi odpowiednikami, np. nasz rokpol to nic innego jak francuski roquefort, a na wzór serów pleśniowych są wytwarzane nasze sery z porostem brie i camembert.
A w jaki sposób podać przekąski z sera? Najprostszymi i najbardziej popularnymi sposobami jest deska serów oraz serowe koreczki. Zobaczcie zatem jak komponować takie przystawki.
Deska serów
Deska serów to nic innego jak zestawienie serów różnego gatunku, o różnym smaku i rożnym kształcie, na drewnianej desce, z bagietką oraz z winem, najczęściej czerwonym wytrawnym albo różowym. W takim zestawieniu powinny być co najmniej trzy różnorodne gatunki. Aby przekąski takie przyciągały wzrok, ważne jest ich odpowiednie pokrojenie i ułożenie. Sposób krojenia zależy od kształtu sera i tak. np:
- sery w kształcie koła i wieloboków kroimy w trójkąty, tak jakbyśmy kroili tort;
- z serów w kształcie trójkątów tworzymy trójkątne plastry
- rolady, batony, duże koła kroimy w plastry dowolnej grubości, a potem w słupki, kostki, kółka
Pokrojone kawałki serów układamy na desce. Dookoła układamy owoce, najodpowiedniejsze będą winogrona, ananasy, gruszki, melony. Możemy również połączyć owoce świeże z suszonymi, np. z suszonymi śliwkami czy morelami. Sery idealnie komponują się również z orzechami włoskimi i oliwkami. Warto więc wybrać również je do przyozdobienia deski.
Serowe koreczki
Koreczki serowe możemy przygotować z każdego gatunku sera, począwszy od sera twarogowego, po twarde sery o ostrym smaku. Ważne jest jedynie odpowiednie ich połączenie z dodatkami. I tak np.:
- sery żółte można łączyć niemal ze wszystkim, z warzywami (rzodkiewka, pomidorki koktajlowe, papryka), z marynowanymi grzybkami, cebulkami, ogórkami, z wędlinami, kabanosem, parówką
- delikatne sery pleśniowe typu brie, camembert najlepiej łączyć z winogronami, gruszkami, mandarynkami i orzechami
- ostre sery pleśniowe typy roquefort, gorgonzola idealnie komponują się z oliwkami, ciemnymi winogronami i marynowanymi cebulkami
Zobaczcie różne warianty serowych koreczków:
- ciemne i jasne winogrona, ser żółty pokrojony w kostkę;
- ser pleśniowy, czerwona papryka, oliwki zielone;
- pomidorki koktajlowe, suszone pomidory, mozzarella;
- żółty ser pokrojony w kostki, kawałki kabanosa, parówki, kawałki ogórka konserwowego, papryka konserwowa;
- feta, oliwki czarne i zielone;
- wędzony łosoś, oliwki, czerwona papryka;
- ogórek zielony, ser feta, pomidorki koktajlowe, czarne oliwki;