Pachnące bazylią i czosnkiem, aromatyczne i przyjemnie oliwkowe – z mozarellą, żółtym serem, szynką i pomidorami tworzy poezję letnich pikników.
Ta zielona, robiąca zawrotną karierę pasta pochodzi prosto z włoskiej Ligurii, gdzie przyrządzano ją już w siedemnastym wieku. Francuzi zrobili z niej „pistou”, zaś po rozprzestrzenieniu się na wszystkich kontynentach, pesto zaczęło także przechodzić dość awangardowe przemiany, polegające np. na zastępowaniu w przepisie bazylii... Okazało się bowiem, że pomysł miażdżonego z oliwą czosnku sprawdza się świetnie także z suszonymi pomidorami (czerwone pesto), zieloną pietruszką, rzeżuchą, a nawet liśćmi rzodkiewki! (przepis poniżej).
Zanim jednak zajmiemy się awangardą warto najpierw poznać i oswoić tradycyjną recepturę. Zamiast bowiem kupować dość drogie i małe słoiczki w supermarkecie, można śmiało założyć na balkonie hodowlę bazylii i mieć świeże pesto co tydzień. Robię tak już od kilku dobrych lat i od maja do października, chleb z serem jest zawsze lekko zielony!
Tradycja jest oczywiście trudna do zrealizowania kropka w kropkę – liście bazylii tracą aromat przy zetknięciu z metalowym ostrzem, dlatego ponoć powinno się je ucierać drewnianym wałeczkiem w moździerzu. Puryści mają swoje zdanie również na temat ruchu nadgarstka w tym procesie: kolisty, mający raczej wyciskające działanie niż miażdżące. To by było na tyle w kwestii pięknych i czasochłonnych zwyczajów. W rzeczywistości zmiksowane w blenderze zioła dają bardzo satysfakcjonujący rezultat.
Tradycyjne Pesto
Składniki:
- 3 szklanki listków bazylii,
- 3 ząbki czosnku,
- 50 g parmezanu,
- oliwa z oliwek,
- łyżka orzeszków piniowych,
- sól.
Bazylię, orzeszki i czosnek zmiksować mocno w blenderze. Dodać sera i soli i stopniowo dolewać oliwy, cały czas miksując. Konsystencja powinna być dość gęsta, ale nie stała. Orzeszki pinii można z powodzeniem zastąpić pestkami słonecznika czy nerkowcami.
Pesto z liści rzodkiewki
Składniki:
- 2 garście liści rzodkiewki, bez łodyżek,
- 30 twardego sera typu parmezan,
- 30 g migdałów lub pistacji,
- 1 ząbek czosnku,
- kawałek skórki z cytryny,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- sól, pieprz,
- mielone chili do smaku.
Miksować podobnie jak w przepisie powyżej.