Perliczka Wielkopolska to mięso idealne dla początkujących, gdyż nie wymaga wielkich umiejętności kulinarnych. Zobaczcie przepisy na dania z perliczki, które zachwycą niecodziennym smakiem i wyrafinowanym charakterem.
Fot. Fotolia
Zobacz: Luzowanie drobiu, czyli jak usunąć kości?
Delikatne mięso Perliczki Wielkopolskiej zachwyca niecodziennym smakiem i wyrafinowanym charakterem. Warto znaleźć ulubiony sposób przyrządzania perliczki, aby docenić jej niecodzienny smak i zdrowotne walory.
Zobaczcie kilka przepisów na perliczkę:
Perliczka po staropolsku
Składniki:
- tuszka Perliczki Wielkopolskiej DROP 1,3 - 1,5 kg,
- 15 dag słoniny, 3-4 szerokie płaty, a resztę przygotować do szpikowania,
- 2 dag bułki tartej,
- 5 dag masła,
- sól, pieprz, rozmaryn do smaku.
Wykonanie:
Tuszkę perliczki opłukać i osuszyć, naszpikować słoniną, posypać solą, pieprzem i rozmarynem od wewnątrz i zewnątrz, obłożyć szerokimi plastrami słoniny i owinąć nitką. Odłożyć w chłodne miejsce. Piec w piekarniku w foremce lub naczyniu żaroodpornym w temperaturze 180°C ok. 1 godzinę. Pod koniec pieczenia posypać tuszkę bułką tartą, zwiększyć temp. do 230°C i polewać rozpuszczonym masłem. Piec do momentu aż skórka nabierze pełnego, złocistego koloru.
Rolada z perliczki
Składniki:
- tuszka Perliczki Wielkopolskiej DROP 1,3 - 1,5 kg,
- boczek wędzony parzony,
- 2 ząbki czosnku,
- majeranek, sól, pieprz,
- papryka.
Wykonanie:
Perliczkę umyć i wytrybować z kości. Mięso delikatnie rozbić tłuczkiem, posypać delikatnie solą, pieprzem, majerankiem, papryką i natrzeć czosnkiem. Na tak przygotowaną tuszkę ułożyć pokrojony w plastry boczek wędzony parzony, całość starannie zwinąć w roladę, owinąć w folię aluminiową. Piec w temp. 150°C ok. 45 min. Po 45 min. odwinąć z folii i piec 15 min. w temp.180°C. Podawać pokrojoną w plastry.
Filety z perlicy z zielonym pieprzem
Składniki:
- 4 filety z Perlicy Wielkopolskiej DROP,
- 20 dag masła,
- 2 dymki,
- 4 łyżki gęstej słodkiej śmietany,
- 2 łyżki zielonego pieprzu.
Wykonanie:
Rozpuścić na patelni masło i zarumienić równo przyprawione solą i pieprzem filety. Dorzucić posiekana dymkę i piec pod przykryciem na małym ogniu przez ok. 5 - 8 minut. Po tym czasie dodać pieprz zielony i śmietanę, dobrze wymieszać i dusić jeszcze przez 8 - 10 minut. Podawać z ryżem lub pieczonymi ćwiartkami ziemniaków.
Perlica wenecka
Składniki:
- tuszka Perliczki Wielkopolskiej DROP (1,2 - 1,3 kg),
- 4 dag masła lub margaryny,
- 5 dag grubej słoniny w całości,
- olej,
- 1 szklanka białego wytrawnego wina,
- 4-5 dużych pomidorów obranych ze skórki,
- 2-3 goździki,
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa, natka pietruszki.
Wykonanie:
Umytą perliczkę natrzeć dokładnie solą i pieprzem, włożyć do głębokiego naczynia żaroodpornego (lub brytfanny), polać roztopionym masłem i 3-4 łyżkami oleju, dodać pokrojoną w kostkę słoninę, goździki, oprószyć odrobiną startej gałki muszkatołowej. Podroby i szyję gotować osobno do miękkości w osolonej wodzie i wystudzić, z szyi wydzielić mięso i razem z podrobami drobno pokroić Perliczkę wstawić do gorącego piekarnika i zrumienić na ostrym ogniu 230 st. C, po czym zmniejszyć płomień 180 st. C i dodać do mięsa pokrojone w cząstki pomidory oraz wcześniej przygotowane mięso z szyi i podroby. Całość podlać winem, przykryć folią aluminiową i dusić do miękkości polewając raz po raz sokiem spod pieczeni. Następnie zdjąć folię, przypiec mięso na złoty kolor, wyjąć z sosu (sos nie powinien być zbyt gęsty).
Sos przecedzić przez sitko, odparować do konsystencji miodu, dodać przygotowane i rozdrobnione wcześniej podroby i mięso, doprawić solą, pieprzem i przelać do sosjerki.