Słodkie, mocno czerwone, zawsze modne w kosmetyce, uwielbiane w drinkach – wiśnia na szczycie tortu jest wręcz synonimem doskonałości.
Obsypane różowym kwieciem drzewko jest w Japonii symbolem czystości i nieśmiertelnego piękna, Francuzi układają z nich dziesięciometrowe łańcuchy, podczas gdy w kanadyjskiej prowincji Quebec tradycyjnie „stracić wiśnię” oznacza pożegnać się z dziewictwem. Co roku w sadach całego świata zbiera się ponad 3 miliony ton tych owoców.
Jeśli zaś chodzi o walory zdrowotne – nic tylko zajadać się garściami. Wiśnie ułatwiają wydalanie z organizmu toksyn, obniżają poziom cholesterolu we krwi, poprawiają apetyt, regulują trawienie.
Pudding wiśniowo-twarogowy
Składniki:
- 250 g serka śmietankowego,
- 1 ½ szkl. słodzonego mleka skondensowanego,
- 1 łyżeczka esencji waniliowej,
- 1 słoik gęstych konfitur wiśniowych (albo świeże wiśnie podgotowane z cukrem na gęsto),
- sok z pół cytryny,
- 200 g biszkoptów,
- szklanka soku pomarańczowego.
Rozetrzeć serek drewnianą łyżką, następnie u bijać mikserem do puszystości. Dolać mleko i dalej ubijać aż stworzą jednolita masę. Dodać wanilię i sok z cytryny. Wstawić do lodówki na 2-3 godziny. Przed podaniem układać w miseczkach biszkopty nasączone sokiem, polewać konfiturą i na wierzch nakładać krem.
Ciasto wiśniowo-migdałowe do góry nogami
Składniki:
- 2 łyżki + ¼ szkl margaryny / masła,
- ¼ szkl. brązowego cukru,
- ¼ szkl. migdałów w płatkach,
- 2 szkl. wypestkowanych wiśni (mogą być mrożone),
- 2/3 szkl. białego cukru,
- 1 jajo,
- ½ łyżeczki esencji migdałowej,
- 1 ¼ szkl. mąki,
- ½ łyżeczki proszku do pieczenie,
- ½ łyżeczki soli,
- 2/3 szkl. mleka
Do naczynia żaroodpornego wsypujemy brązowy cukier i 2 łyżki masła. Wstawiamy do mikrofali na 1-2 minuty, aż masło się stopi (można wstawiać do gorącego piekarnika). Dodajemy wiśnie i migdały i ponownie umieszczamy w mikrofali na 3-4 minuty.
Pozostałe masło rozcieramy na puszyste, dodajemy cukier i energicznie ubijamy. Dodajemy jajko, esencję migdałową i znów ubijamy. Na koniec dosypujemy mąkę, proszek, sól i wlewamy mleko. Mieszamy krótko i wylewamy do formy z wiśniami. Pieczemy w temp. 180 stopni ok. pół godziny, aż całość się zetnie. Pozostawiamy w piecu ok. 5 minut, po czym wykładamy na talerze, do góry spodem. Podajemy na ciepło lub na zimno.