Jak to zwykle jednak bywa, trucizny w małych ilościach mają efekt terapeutyczny i tak morele od tysięcy lat wykorzystywane były do leczenia astmy, zaparć, kaszlu, a nawet infekcji kobiecych. Ba, znane są również zapisy o skuteczności oleju morelowego w walce z wrzodami żołądka oraz guzami nowotworowymi. Chodzi tu przy tym nie o sam owoc, ale wyciąg z jego gorzkiej pestki, której radzimy samemu nie konsumować.
Miąższ moreli jest za to bogatym źródłem witaminy C i K, żelaza, tiaminy oraz ulubionego przez skórę betakarotenu. Sam William Szekspir w „Śnie Nocy Letniej” zachwala moc pomarańczowych owoców, jako silnego afrodyzjaku. Kosmetyka dziś powszechnie wykorzystuje wspomniany już olej z pestek moreli do produkcji preparatów dla tłustej i starzejącej się skóry, ze względu na jego właściwości regenerujące oraz redukujące wydzielanie sebum. Morele wskazane są dla osób skarżących się na kłopoty ze wzrokiem, zmęczenie, w okresie rekonwalescencji oraz przy niedoborach żelaza. Jedna szklanka soku pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C.
Kulinarnie nadają się świetnie do ciast i wszelkich klusek, bo podobnie jak śliwki mają dość zwarty miąższ. Austriackie gospodynie nie wyobrażają sobie lata bez Marillenknodel, czyli knedli z morelami (przepis poniżej), zaś Czesi i Węgrzy wyrabiają z dojrzałych owoców świetne smakowe wódki, tj. merunkovice.
Mrożona kawa morelowa
Składniki:
- ¾ szkl. schłodzonej kawy,
- ½ szkl. schłodzonego nektaru morelowego,
- 1/3 szkl. zimnego mleka,
- 4 kopiaste łyżki lodów waniliowych,
- ½ szkl. pokrojonych moreli.
Kawę, mleko i nektar zmieszać. Dodać zmiękczone lody i ubić na puszysto. Morele zmiksować w blenderze, wlać puree do wysokich szklanek i zalać kawą.
Knedle z morelami
Składniki:
- 230 g twarogu zmielonego,
- 1 jajo,
- 1 łyżka cukru,
- szczypta soli,
- 1 ½ szkl. przesianej mąki,
- 1 łyżka stopionego masła,
- 12 całych moreli.
- 2 łyżki masła,
- ¾ szkl. bułki tartej,
- 1 łyżka cukru,
- ¼ łyżeczki cynamonu
Z sera odcedzić płyn, dodać jajko i ubijać mikserem. Dodać cukier i sól i ciągle ubijając stopniowo dosypywać mąkę. Gdy ciasto zacznie nabierać kształtu, dolać stopione masło i lekko zamieszać, aby wszystkie składniki się połączyły. Zagnieść kulę i wstawić do lodówki na kilka godzin, najlepiej na noc.
Morele wypestkować, do środka można nasypać trochę cukru z cynamonem, jeśli owoce nie są w pełni dojrzałe. Na posypanej mąką tortownicy rozwałkowywać ciasto na cienkie płaty i wycinać koła o średnicy 10 cm. Na środku każdego układać morelę i dokładnie oblepiać ciastem. Na końcu obtoczyć w mące. Gotować we wrzątku 10-15 minut, odcedzić.
Podawać polane stopionym masłem z podsmażoną w nim bułką, cukrem i cynamonem. Dla uatrakcyjnienia można również przygotować krem waniliowy.
Agata Chabierska