Okiełznać cebulę

Cebula to warzywo z charakterem, nie ma co do tego wątpliwości. Nadaje charakterystycznego ostrego smaku potrawom, które ją zawierają. Surowa potrafi nieźle szczypać w język, ugotowana czy usmażona lekko łagodnieje.
/ 03.09.2009 07:56
Cebula to warzywo z charakterem, nie ma co do tego wątpliwości. Nadaje charakterystycznego ostrego smaku potrawom, które ją zawierają. Surowa potrafi nieźle szczypać w język, ugotowana czy usmażona lekko łagodnieje.

Ale cebula daje znać także o swojej „uszczypliwej” naturze podczas przygotowywania jej do spożycia, a także po uporaniu się z jej obraniem. Kto z nas nie uronił łezki podczas jej krojenia? Kto mył sto razy ręce aby pozbyć się z nich świdrującego nozdrza zapachu? Kto wreszcie mył zęby i płukał jamę ustną specyfikami na bazie mentolu w celu odświeżenia oddechu po jej konsumpcji?...
Z cebulą i jej „zapaszkiem” można wygrać. Istnieje wiele dawnych i całkiem nowych porad na walkę z przed i po cebulowym bytowaniu z tym warzywem. Oto one:

Okiełznać cebulę

Dość łez!
Aby nie uronić ani łezki podczas obierania i krojenia wyjątkowo aromatycznej cebuli należy:
  • Podczas krojenia cebuli należy puścić wolnym strumieniem zimną wodę z kranu i co jakiś czas obmywać pod nim ostrze noża.
  • Można obrać cebulę bezpośrednio pod strumieniem wody.
  • Przed krojeniem cebuli należy włożyć ją na chwilkę do wrzątku, a następnie szybko do zimnej wody i dopiero wtedy rozpocząć krojenie.
  • Na parę chwil przed krojeniem, należy włożyć cebulę do zamrażarki.
  • Podczas krojenia cebuli należy włożyć do buzi kawałek… chleba! Połowa chleba powinna być w ustach, a druga połowa wystawać pod nosem i w ten sposób tworzyć swoistą barierę ochronną przed przenikaniem do nozdrzy zapachu cebuli.
  • Pokroić cebulę na cztery części i włożyć na parę minut do wody z octem, a następnie pokroić.
Łatwostrawna
Aby łatwiej strawić cebulę zastosuj się do poniższych sposobów:
  • Przed dodaniem do sałatki surowej cebuli posypcie ją na parę minut solą, a następnie opłuczcie i pokrójcie. Można także posolić już posiekaną cebulę solą bezpośrednio w miseczce, w której przygotowujecie sałatkę warzywną.
  • Dobremu trawieniu cebuli smażonej sprzyja dodanie do oliwy lub oleju odrobiny wody lub białego wina.
Zapach cebuli
  • Aby pozbyć się zapachu cebuli (a także czosnku) z dłoni należy do dobrej jakości mydła dodać łyżeczkę zmielonej kawy i tak przygotowaną mieszanką umyć ręce.
  • Nieprzyjemny zapach cebuli z jamy ustnej, jaki najczęściej zostaje po zjedzeniu surowej cebuli wyeliminujemy dokładnie myjąc zęby a następnie przeżuwając suszone goździki.
  • Utrzymujący się zapach cebuli na desce do krojenia, czy w zmywarce do naczyń wyeliminujemy… marchewką! Wystarczy przejechać obraną i przekrojoną na pół marchewką po obiektach, na których pozostał cebulowy aromat.
Łagodniejsza
Aby złagodzić ostry smak cebuli należy pokroić ją w krążki i zamoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem łyżki cukru, a następnie wyjąć z niej i dokładnie osuszyć.

Ważna uwaga
Pamiętaj, że rozpoczętą, a nie zużytą do końca cebulę można trzymać w lodówce nie dłużej niż jeden dzień, bowiem po tym czasie z cebuli zaczynają ulatniać się niebezpieczne dla organizmu toksyny.

Anna Łyczko Borghi

Redakcja poleca

REKLAMA