Perspektywa relaksu na zielonej trawce, wraz z rodziną, przyjaciółmi czy tylko z ukochaną osobą jest bardzo kusząca. Piknik to powietrze pachnące świeżą trawą, rozłożony koc, ciekawskie mrówki i brzęczące pszczoły. To leniwy relaks w wiosennym słońcu, długie rozmowy, śmiech dzieci i gonitwy psów. To wreszcie smakowanie przyniesionego z domu prowiantu w koszyczku, a jak wiadomo świeże powietrze pobudza apetyt i nawet piknikowy klasyk – zwykłe jajko na twardo wydaje się kulinarnym arcydziełem, bo jest smakowane na dworze, a nie w czterech ścianach.
Jeśli więc tylko pogoda dopisze warto wybrać się na gościnne łono natury. Aby jednak zabawa, relaks i degustacja przyniesionych z domu smakołyków jak najlepiej się udała trzeba pamiętać, aby nie zapomnieć ze sobą paru niezbędnych rzeczy. A mianowicie na pewno przydadzą się:
- mały, poręczny nożyk,
- plastikowe kubeczki (lepiej takie wielokrotnego użytku, są bardziej ekologiczne),
- serwetki,
- termos z kawą lub herbatą,
- woda,
- sól i pieprz,
- otwieracz do butelek,
- specyfik przeciw komarom lub mrówkom,
- okulary przeciwsłoneczne,
- krem z filtrem (majowe słonko mocno przygrzewa),
- woreczki na śmieci, do których włożymy wszystko to, co po pikniku zostanie i tym samym nie zaśmiecimy naszej „Matki Natury”.
Oprócz zawsze zjadanych ze smakiem piknikowych klasyków czyli wspomnianego już wyżej jajka na twardo oprószonego solą i pieprzem, czy też na przykład czerwonych pomidorów, świeżych ogórków czy rzodkiewek, kabanosów, kanapek z szynką itp. nasz koszyczkowy prowiant warto także wzbogacić o coś odrobinę bardziej wyszukanego. Poniżej przedstawiam parę propozycji na piknikowe dania, które wcześniej przygotujemy w domu.
Ryżowa sałatka z tuńczykiem i kukurydzą
SKŁADNIKI:
- 200 g ryżu ugotowanego na sypko,
- 200 g tuńczyka w oleju,
- 100 g kukurydzy z puszki,
- 2 jajka,
- natka pietruszki,
- oliwa z oliwek,
- 1 mozzarella (ewentualnie),
- sól i pieprz do smaku.
Ugotować ryż na sypko, a jajka na twardo. Jajka pokroić na kawałeczki. Posiekać natkę pietruszki. Wymieszać w miseczce ryż z jajkami, kukurydzą, odsączonym z oleju tuńczykiem, pokrojoną na kawałeczki mozzarellą. Posypać natką pietruszki. Doprawić oliwą, solą i pieprzem. Wymieszać. Włożyć do plastikowego pojemniczka, a następnie wstawić do lodówki.
Drożdżowy placek z szynką
SKŁADNIKI:
- 150 g wędzonej szynki,
- 500 g mąki,
- 10 g soli,
- 25 g świeżych drożdży,
- 250 ml wody,
- łyżeczka cukru,
- 50 g smalcu,
- łyżeczka oliwy z oliwek.
Pokroić szynkę na drobne kwadraciki. Rozpuścić drożdże w ciepłej wodzie, dodać cukier, poczekać, aż wyrosną. Wymieszać mąkę z solą i dodać do niej smalec i drożdże. Zagnieść ciasto, aż stanie się sprężyste. Dodać do niego pokrojoną szynkę, zagnieść. Uformować z ciasta kulę, przykryć ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu, aż podwoi swoją objętość. Natłuścić dużą blaszkę oliwą z oliwek i rozłożyć na niej ciasto, ugniatając natłuszczonymi oliwą dłońmi. Włożyć do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i piec przez około 20 minut. Upieczone i ostudzone ciasto pokroić w kwadraty.
Prosty jabłecznik
SKŁADNIKI:
- 200 g mąki,
- 175 g cukru,
- 4 jajka,
- 50 g masła,
- 15 g proszku do pieczenia,
- 200 ml mleka,
- 5 jabłek (najlepsze „Renety”),
- 50 g migdałów
W miseczce wymieszać: mąkę, cukier, jajka, rozpuszczone masło, proszek do pieczenia i mleko. Jabłka pokroić na kawałeczki i dodać do ciasta. Wysmarować masłem i posypać bułką tartą blaszkę, wlać ciasto i na wierzchu posypać migdałami. Włożyć do nagrzanego do 180° piekarnika i piec przez około 30-40 minut. Ostudzić ciasto i pokroić na kawałki.
Anna Łyczko Borghi