Limoncello - cytrynowy likier na spirytusie

Limonki to nieodłączny składnik wielu drinków, równiez w Meksyku.
Limoncello – wysokoprocentowy likier cytrynowy, symbol włoskich świąt Bożego Narodzenia. Można go zrobić w domu, goście będą oczarowani!
/ 07.05.2009 14:43
Limonki to nieodłączny składnik wielu drinków, równiez w Meksyku.

Cytrynowa nalewka

Sycylijska specjalność, która zdobyła popularność w całych Włoszech – słodko-kwaśna cytrynowa nalewka na bazie spirytusu, którą serwuje się pod koniec posiłku, na deser, w małych kieliszkach.

Ma charakterystyczną żółtą barwę i piękny cytrusowy zapach.

Tradycyjnie otwiera się Limoncello z okazji Świąt Bożego narodzenia do babki Panettone. Ale pija się go z równym smakiem przez cały rok.

Zobacz także: Jak przygotować jarzębinę i owoce róży na konfitury i nalewki?

W miesiącach letnich można popijać Limoncello schłodzone z kostkami lodu lub rozcieńczone sokiem z cytryny, wodą lub tonikiem. Tak postępują jednak głównie cudzoziemcy rozsmakowani w tym trunku. Wypróbujmy wszystkich wspomnianych metod, może któraś przypadnie nam do gustu.

W innym wariancie można spotkać Limoncello w postaci gęstego mleczno-cytrynowego kremu. Pychota!

Słodkości z Limoncello

Osobliwością są kulki z ciasta zanurzone w tym cytrynowym likierze i zawekowane w słoiczkach, które można dodawać do lodów i deserów. Spotyka się także czekoladki oraz ciasta nadziewane Limoncello (babka Panetone nadziewana kremem Limoncello). Można się delektować lodami o takim smaku.

Zobacz także: Jaki alkohol podawać do deserów?

Domowe limoncello

Jeśli już nabraliście apetytu na skosztowanie tego rarytasu to ruszajcie do sklepu i do roboty!

Przepis

12 cytryn o ładnych skórkach

1 l spirytusu

1 kg cukru

1 l wody

duży słój

Wykonanie:

12 dobrze umytych cytryn obieramy cienko ze skóry i zalewamy 1 litrem spirytusu. Duży słój z alkoholem odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na kilka tygodni. Gdy alkohol wytrawi i odbarwi skórki odcedzamy je ze spirytusu i wyrzucamy. Gotujemy syrop z litra wody i 1 kilograma cukru, studzimy syrop. Następnie łączymy oba składniki, wlewamy do butelek i odstawiamy do lodówki lub spiżarni do przegryzienia na miesiąc. Są tacy, którzy nie wytrzymują tak długo i degustują likier wcześniej. Ich zdaniem nadaje się do spożycia już po kilku dniach.

Jeśli syrop zrobimy z mleka, cukru i słodkiej śmietany powstanie krem limoncello (na 1 litr mleka 800 g cukru i 150 g słodkiej śmietanki).

Koktajl kawowy z limoncello

Z limoncello można robić eksperymenty koktajlowe. Odważne połączenie ale może i wam zasmakuje.

Przepis

1/3 likieru limoncello

1/3 kawy espresso

1/3 słodkiej śmietanki lub bitej śmietany

plasterki cytryny do przybrania

Wykonanie:

Na dno szerokiego kieliszka nalewamy warstwę schłodzonego likieru, następnie ostudzoną kawę, ale ostrożnie aby nie zmieszała się z likierem, na koniec nakładamy warstwę śmietanki, przybieramy plasterkiem cytryny i gotowe.

Zobacz także: Trydent i Górna Adyga - rzecz o winach.

Redakcja poleca

REKLAMA