„Cassata siciliana” to tradycyjne sycylijskie ciasto na bazie posłodzonego serka „ricotta”, biszkopta, specjalnej masy z migdałów, owoców kandyzowanych i cukru. We Włoszech mówi się o niej „królowa sycylijskich łakoci”, bo jest jednym z najpopularniejszych ciast rodem z Sycylii, słynącej z pysznych słodkości.
Jej wygląd różni się w zależności od regionu Sycylii, a różnica polega głównie na bogactwie dekoracji tego ciasta. Spotkamy więc „cassatę” tylko skromnie polukrowaną, ozdobioną wyłącznie kandyzowaną skórką cytrynową, a także prawdziwe dzieła sztuki cukierniczej – „cassaty” ozdobione wymyślnymi formami z owoców kandyzowanych wykrojonymi w przeróżne kształty.
Także inne dodatki do tego ciasta jak na przykład orzeszki piniowe, pistacjowe, czy czekolada różnią się między sobą.
Historia sycylijskiej „cassaty” sięga okresu pomiędzy IX a XI wiekiem, gdy na Sycylii dominowała kultura arabska. To Arabowie właśnie przywieźli ze sobą na Sycylię trzcinę cukrową, drzewka cytrynowe, pomarańczowe, a także cedrowe. To dzięki nim poznano także smak migdałów. Natomiast produkcja serka „ricotty” to była typowa specjalność mieszkańców Sycylii. Zjednoczenie tych wszystkich składników czyli kandyzowanych skórek z owoców cytrusowych, cedru, migdałów, cukru trzcinowego i „ricotty” dało początek temu sławnemu ciastu.
A oto tradycyjny przepis na to tradycyjne, sycylijskie ciasto.
Składniki na masę migdałową:
- 200 g zmielonych na miałko migdałów,
- 200 g cukru,
- 100 g wody,
- zielony barwnik spożywczy.
Wykonanie masy migdałowej:
Rozpuścić cukier w wodzie i zagotować ciągle mieszając. W momencie gdy woda zacznie się zagęszczać natychmiast dodać zmielone na miałki pył migdały (we Włoszech można dostać gotowy) i łyżkę zielonego barwnika spożywczego w płynie. Dokładnie zamieszać i przelać na stół, dokładnie ugniatać otrzymaną masę, dopóki nie stanie się giętka, elastyczna i gładka.
Następnie rozwałkować ją na grubość około 7 milimetrów.
Składniki na masę serową:
- 500 g serka „ricotta”,
- 300 g cukru,
- 50 g owoców kandyzowanych,
- 50 g kropelek gorzkiej czekolady,
- cukier waniliowy.
Wykonanie masy serowej:
Odcisnąć zbyt dużą ilość wody z „ricotty”. Dokładnie wymieszać „ricottę” z cukrem i cukrem waniliowym.
Odczekać godzinę i po tym czasie dodać do masy owoce kandyzowane, kropelki gorzkiej czekolady, zamieszać.
Dodatkowe składniki:
- ½ szklanki rumu,
- cukier,
- woda,
- owoce kandyzowane do dekoracji ciasta,
- biszkopt upieczony w tortownicy,
- 150 g cukru pudru.
Właściwe wykonanie „cassaty” sycylijskiej:
Przeciąć biszkopt na trzy dyski. Jeden z nich położyć na spodzie okrągłej foremki ze skośnymi bokami. Biszkopt namoczyć syropem z wody, cukru i odrobiny rumu. Po bokach foremki ułożyć wycięte w kwadraty kawałki masy migdałowej. Można także boki wyłożyć na przemian kwadratem wyciętym z biszkopta, a potem kwadratem masy migdałowej itd.
W środek wlać masę serową, wygładzić, przykryć dyskiem z biszkoptu. Włożyć ciasto na około godzinę do lodówki. Po tym czasie przygotować polewę z cukru pudru i niepełnej szklanki wody (podgrzać cukier w wodzie, aż stanie się przezroczysty). Ciepły jeszcze lukier wylać na „cassatę”, dokładnie rozprowadzić po jej powierzchni, wygładzić na bokach. Gdy zastygnie na wierzchu ciasta zrobić dekorację z owoców kandyzowanych.