To chyba najbardziej znane w kulinarnym świecie danie węgierskie. Na hasło: Węgry pierwsze, co nasuwa się na myśl to gulasz i odwrotnie.
Skąd wzięło się to danie, jaka jest jego historia? Odpowiedź znajdziemy już w samej nazwie tej potrawy: gulasz, po węgiersku „gulyàs” znaczy „pasterz, hodowca” i jest dziełem węgierskich pasterzy, którzy przygotowywali sobie ten mięsny posiłek w kotle nad ogniskiem podczas nocnego czuwania. Gulasz to było to, czego potrzebowały męskie żołądki pasterzy w środku chłodnych nocy: pożywna, mięsna zupa z cebulą, ziemniakami, marchwią, papryką, okraszona smalcem najlepiej zaspokajała apetyt pasterzy.
Jego bardziej precyzyjna nazwa to „Gulyás-leves” i oznacza „Zupę pasterza”, bowiem choć nam z zupą się nie kojarzy, jednak w menu przeważającej liczby węgierskich restauracji znajdziemy go właśnie pod hasłem zup.
Jednak dopiero pod koniec XVIII wieku gulasz z węgierskich stepów zagościł w domach węgierskiej burżuazji i od tego momentu powoli, acz systematycznie stał się najbardziej znanym daniem Węgier, a wręcz ich narodową chlubą.
Oryginalny gulasz węgierski przypomina konsystencją zupę, jednak poza Węgrami danie to jest bardziej gęste.
Piękny kolor intensywnej czerwieni gulasz zawdzięcza słodkiej papryce, którą hojnie się do niego dodaje.
Gulasz
Składniki:
- 30 g mąki,
- sól i pierz,
- kilogram mięs: wołowiny i/lub cielęciny,
- 30 ml oliwy lub oleju,
- 3 cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 łyżeczki słodkiej papryki,
- 400 ml rosołu wołowego,
- 200 g pomidorów świeżych lub z puszki,
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego,
- szczypta majeranku,
- szczypta nasion kminku,
- listek laurowy,
- 150 ml kwaśnej śmietany.
Wykonanie:
Pokroić mięso na około 5-centymetrowe kawałki. Obsmażyć na oliwie lub oleju, aż mięso ładnie się przyrumieni. Wyjąć z patelni mięso i na jego miejsce włożyć pokrojone na kawałki cebule i czosnek, przyrumienić na złoty kolor. Dodać z powrotem mięso, zalać rosołem wołowym, dodać pokrojone na kawałeczki pomidory z puszki, koncentrat pomidorowy, przyprawy, nie zapominając o najważniejszej papryce i gotować na małym ogniu, aż mięso zmięknie, a pozostałe składniki utworzą jednolity sos. Pod koniec gotowania dodać kwaśną śmietanę. Podawać gorący.