Wygląda bosko… błyszczący, krągły, fioletowo odróżniający się od reszty warzywniaka. Większy problem jest, gdy od tego podziwiania nabierzemy apetytu…
Bakłażana nie da się potraktować jak warzywko – obrać, ugotować i polać masełkiem. Smażony czy grillowany jest już rewelacją, ale też potwornie dużo pochłania przy tym oleju. Wrzucając kilka plastrów na patelnię po chwili nie mamy ani kropli tłuszczu, a bakłażan wciąż krzyczy o jeszcze… Tym sposobem można dojść do cholesterolowej tragedii… Nie dolewać więcej, tylko pozwolić mu się doprażyć? Będzie przypalony, gorzki w smaku - żaden rarytas.
Wszystko z powodu składu chemicznego tego fioletowego owocu (systematycznie rzecz ujmując) – bogaty w saponiny ma naturalną skłonność do picia… szczególnie tłuszczów. A jak dodać do tego gąbczastą teksturę, to właściwie studnia bez dna. W krajach wschodnich faktycznie też przyrządza się zwykle bakłażana w wersji tradycyjnej, przy której olej ścieka jedzącemu po brodzie. Jakkolwiek pyszne i mięsiste, to jedzenie można zastąpić nowocześniejszymi, zdrowszymi pomysłami.
Generalnie najlepsze rezultaty przynosi pędzlowanie – plaster bakłażana smaruje się olejem przy pomocy pędzelka z obu stron i tak zakonserwowany smaży na beztłuszczowej patelni lub piecze na grillu. Pożądany efekt to chrupiąca skórka i miękkie, prawie kremowe wnętrze. Idealny pomysł do kanapki na ciepło.
Istnieje również teoria soli – pokrojonego na plastry bakłażana obsypuje się solą i odstawia na pół godziny, aby wyciągnąć z niego wodę. Taki odsączony smaży się już ewidentnie lepiej i oszczędniej, aczkolwiek daje też nieco bardziej gorzki posmaczek, który wszak łatwo zrównoważyć czosnkiem.
Roladki z mozarellą
Składniki:
- 2 duże bakłażany,
- 150 g szynki w plasterkach (najlepiej parmeńskiej),
- 200 g mozarelli,
- 3 łyżki startego parmezanu,
- 250 g puree pomidorowego,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 100 ml oleju,
- 2 szczypty cukru,
- sól, pieprz.
Bakłażan kroimy w jednocentymetrowe plastry na długość (ok. 12). Solimy z dwóch stron i odstawiamy na pół godziny. Mozarellę kroimy w 24 słupki, szynkę na 12 kawałków. Odciskamy bakłażan z płynu, opiekamy na patelnie 3-4 minuty, z odrobiną oleju i osuszamy na ręczniku papierowym z tłuszczu. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 250 stopni.
Na każdym płacie bakłażana umieszczamy plaster szynki i po słupku mozarelli na każdym końcu. Zwijamy do wewnątrz z obu końców i wkładamy do żaroodpornego naczynia. Całość polewamy puree pomidorowym i posypujemy parmezanem. Pieczemy ok. 10-15 minut.
Kawior z bakłażana
Składniki:
- 3 bakłażany,
- 100 g wypestkowanych czarnych oliwek,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 cytryna,
- sól, pieprz
Wykonanie:
Bakłażana kroimy wzdłuż na połówki, układamy na lekko natłuszczonej blasze i grillujemy w piekarniku ok. 30 minut. Po kwadransie obracamy. Po wyjęciu z pieca łyżeczką wydrążamy miąższ i miksujemy go na miazgę (można ubić widelcem). Dolewamy oliwy, soku z cytryny, soli i pieprzu i jeszcze raz intensywnie mieszamy. Na koniec dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i pokrojone drobno oliwki. Mieszamy i serwujemy na zimno z chlebem.