Organizując przyjęcie powinniśmy zadbać o niebanalne, zróżnicowane i pożywne menu. Poza przekąskami zimnymi, powinno również znaleźć się coś na ciepło.
Przekąski ciepłe przygotowujemy z reguły z różnych rodzajów mięs, ryb, drobiu, serów i warzyw. Jedną z najbardziej popularnych gorących przekąsek jest klasyczna potrawa kuchni rosyjskiej - Boeuf Strogonow. Coraz częściej na przyjęciach serwujemy zapiekanki, grzanki, które są niezwykle łatwe do wykonania, a co najważniejsze z niewyszukanych składników naprawdę możemy przyrządzić doskonałe w smaku i efektowne dania. Poza tostami, gulaszami niezwykłą popularnością na każdym spotkaniu towarzyskim cieszą się buliony, barszcze, zupy kremy, zwłaszcza w towarzystwie pasztecików, które choć są pracochłonne, to jednak warte odrobiny czasu i wysiłku.
Poniżej znajdziecie właśnie kilka ciekawych propozycji na ciepłe przekąski, bardzo smaczne i efektywne. Zobaczcie przepisy na zapiekanki, grzanki i paszteciki, które z pewnością wam posmakują.
Zapiekanki
Zapiekanki idealne są jako gorąca przekąska, ale mogą także stanowić samodzielne danie podczas towarzyskiego potkania. Przyrządzamy je najczęściej z kasz, makaronów, ryżu, ziemniaków, warzyw, grzybów, mięsa, wędlin, sera. Różnorodność składników pozwala nam wykazać się niebanalną inwencją kulinarną.
Zapiekanka z kurczakiem i brokułami
Składniki:
-
- brokuł
- 1 opakowanie makaronu kolanka, penne lub świderki
- 2 piersi kurczaka
- 0,5 szklanki śmietany
- 30 dag sera żółtego
- łyżka mąki pszennej
- natka pietruszki
- olej do smażenia
- 1 łyżka masła
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Pokrój kurczaka w średniej wielkości kostkę, wrzuć na patelnię i smaż przez 15 minut z dodatkiem tłuszczu. Pod koniec smażenia dodaj śmietanę zaprawioną mąką i dopraw potrawkę solą i pieprzem. Na drugiej patelni rozpuść łyżkę masła, dodaj zamrożone pieczarki i podduś do odparowania wody. Dodaj podsmażone pieczarki do śmietanowej potrawki. Zamrożone brokuły wrzuć do gotującej się, osolonej wody, zagotuj i odcedź. Podgotuj makaron przez około 3 minuty. W żaroodpornym naczyniu lub blasze do pieczenia ułóż makaron, na nim brokuły i potrawkę. Całość posyp startym żółtym serem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni na 20 minut. Gotowe danie udekoruj śmietaną i natką pietruszki.
Zapiekanka makaronowa pod beszamelem
Składniki:
Farsz mięsny:
-
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
Sos beszamelowy:
- 3 łyżki masła
- 20 dag żółtego sera
- 3 łyżki mąki
- 2 szklanki mleka
- bazylia
- sól
- pieprz
Ponadto:
- ok. 30 dag makaronu "świderki"
Sposób przygotowania:
Z mielonego mięsa zrobić małe kuleczki, oprószyć je solą, pieprzem i podsmażyć na patelni. Dodać koncentrat pomidorowy i jeszcze chwilę razem podsmażyć. Ostudzić.
W rondelku roztopić masło, dodać mąkę, wymieszać i chwilę podsmażyć. Następnie wlać mleko i mieszając gotować, aż sos zgęstnieje. Dodać bazylię, sól, pieprz, połowę żółtego sera startego na tarce o dużych oczkach i surowy makaron. Wymieszać i ostudzić.
Żaroodporne naczynie posmarować tłuszczem, wyłożyć do niego połowę makaronu z sosem, farsz mięsny i resztę makaronu z sosem. Całość posypać pozostałym serem. Włożyć do zimnego piekarnika, następnie nagrzać go do ok. 150 - 160 st. C. i zapiekać ok. 30 minut. Podawać na ciepło.
Bakłażany zapiekane z fetą
Składniki:
- 2 duże bakłażany,
- 200 g fety
- 300 g pomidorków koktajlowych,
- łyżeczka suszonego oregano,
- 4 łyżki oliwy z oliwek,
- szczypta cukru,
- sól i pieprz
- białe wino wytrawne
Sposób przygotowania:
Nagrzać piekarnik do 180-200°. Umyć bakłażany, przekroić wzdłuż, oczyścić z nasionek i wydrążyć miąższ pozostawiając centymetr od skóry. Pokroić miąższ bakłażanowy i fetę w kosteczkę i włożyć do miseczki. Przyprawić dwiema łyżkami oliwy z oliwek, pół łyżeczki oregano, solą, pieprzem. Pomidorki umyć, przekroić na pół i także przyprawić pozostałą połową łyżeczki oregano, szczyptą soli i cukru. Naoliwić naczynie żaroodporne i ułożyć w nim połówki bakłażanów nafaszerowane masą bakłażanowo-fetową. Wysypać na to przyprawione pomidorki i zapiekać podlewając od czasu do czasu winem.
Zapiekanka ziemniaczana
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 1 kg pieczarek
- 5 dużych ząbków czosnku
- 2 duże cebule
- 400 ml śmietany 30%
- 40 dag żółtego sera
- 2 łyżki masła
- tymianek, wegeta, sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Ziemniaki pokroić w półplasterki i lekko podsmażyć na patelni. Śmietanę wlać do garnka i zagotować, następnie przełożyć do niej podsmażone ziemniaki i dusić około 15 minut.
Pieczarki pokroić w słupki, przełożyć na patelnię i przesmażyć, posolić, popieprzyć. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę, czosnek, który wcześniej należy pokroić w drobną kostkę, posypać lekko solą i dociskać widelcem, tak aby czosnek puścił sok. Dodać masło, przyprawy. Następnie wszystko wymieszać i przełożyć do wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą formy.
Zapiekankę włożyć do nagrzanego piekarnika i zapiekać ok. 35 minut w temperaturze 150° C. Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach, posypać nim zapiekankę i włożyć jeszcze na 5-10 minut do piekarnika.
Grzanki
Grzanki, tosty to nic innego jak chrupiące kanapki. Tak naprawdę robią furorę na każdym przyjęciu, gdyż uwielbiają je wszyscy. Przygotowujemy je najczęściej z pieczywa tostowego, ale nadają się także bułki, bagietki. Tosty możemy podawać z szynką, bekonem, salami, z różnymi gatunkami serów, z warzywami takimi jak pomidory, papryką, cebulą. Bardzo dobrze są również tosty z dodatkiem owoców, np. ananasem.
Bagietka z pieczarkami
Składniki:
- bagietka
- 250g pieczarek
- czerwona papryka
- kukurydza konserwowa
- 2 cebule
- żółty ser tarty
- sól i pieprz
- olej
Sposób przygotowania:
Bagietkę przekroić na pół, w każdej połowie wydrążyć środek, wnętrze wyłożyć serem żółtym. Cebulę obrać, posiekać, podsmażyć na oleju. Pieczarki obrać, pokroić w plasterki, dodać do cebuli smażyć aż odparuje woda. Następnie dodać paprykę pokrojoną w paski i odsączoną kukurydzę. Smażyć, aż papryka będzie miękka. Całość doprawić solą i pieprzem. Gotowy farsz przełożyć do wydrążonych bagietek. Piekarnik rozgrzać do 160 stopni, na blaszce do pieczenia ułożyć bagietki. Zapiekać około 10-15 minut.
Brushetta
Składniki:
- bagietka, 2 ząbki czosnku, oliwa extra virgine
- 4 dojrzałe pomidory
- 3 ząbki czosnku
- 4 łyżki oliwy extra virgine
- świeża bazylia
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Pomidory pokroić w kosteczkę. Dodać drobno posiekane ząbki czosnku i posiekane listki bazylii.
Skropić wszystko oliwą z oliwek i doprawić solą i pieprzem do smaku, wymieszać.
Kromki bagietki posmarować oliwą z oliwek i upiec z obu stron w na pate;ni grillowej lub w piekarniku. Pomidory układać na upieczonych kromkach chleba. Udekorować listkami bazylii i natychmiast podawać.
Grzanki z serem i szynką
Składniki:
- 4 kromki chleba tostowego
- 2 dag masła
- 4 plastry szynki
- pomidor
- 2 łyżki gęstego sosu pomidorowego
- świeża bazylia
Sposób przygotowania:
Kromki chleba smarujemy masłem, na każdą nakładamy plaster szynki, gruby krążek pomidora, a na wierzch plaster zółtego sera. Układamy na blaszce wyłożonej folią aluminiową i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Zapiekamy ok. 10 minut w 180 stopniach. Podajemy polane sosem pomidorowym i udekorowane listkami bazylii.
Tosty hawajskie
Składniki:
- 2 kromki chleba tostowego
- plasterek szynki
- plasterek sera
- plaster ananasa
- masło
- ketchup
Sposób przygotowania:
Chleb tostowy posmarować masłem. Położyć szynkę, ser i ananasa.
Przykryć drugą kromką Zapiekać przez kilka minut w nagrzanym piekarniku w 150 stopniach. Przed podaniem polać ketchupem.
Paszteciki
Paszteciki możemy przyrządzić z różnego ciasta, z kruchego, drożdżowego, francuskiego. Również można je nadziewać przeróżnym farszem, np. kapustą z grzybami, mielonym mięsem, wątróbką, a nawet wędzoną rybą. Paszteciki można piec w piekarniku, bądź smażyć na głębokim tłuszczu.
Paszteciki drożdżowe z farszem kapuściano grzybowym
Składniki:
Ciasto drożdżowe:
-
- 15 g drożdży
- 5 g cukru
- 250 ml wody lub mleka
- sól
Farsz:
- 500 g kwaszonej kapusty
- 50 g suszonych grzybów
- 1 duża cebula
- 1,5 łyżki masła
- 1 łyżka mąki
- 40 g żółtego sera
- sól, pieprz, kminek
- jajo do smarowania ciasta
- tłuszcz do smarowania formy
Sposób przygotowania:
Grzyby umyć, namoczyć na 12 godz. Ugotować w tej samej wodzie.
Mąkę przesiać do miski. Drożdże rozetrzeć z cukrem w garnuszku dodając 2 łyżki ciepłego mleka. W mące zrobić zagłębienie, wlać płyn, zarobić rozczyn gęstości śmietany, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy objętość rozczynu zwiększy się 2 razy, dodać sól i resztę ciepłej wody lub mleka. Zagnieść ciasto. Wyrabiać aż zacznie odstawać od ręki i ukażą się pęcherzyki powietrza. Odstawić w ciepłe miejsce na 1,5 godz.
Kapustę pokroić drobno, zalać wywarem z grzybów, ugotować. Cebulę obrać, posiekać, podsmażyć na rozgrzanym maśle, oprószyć mąką.
Ugotowane grzyby posiekać, kminek zemleć. Kapustę wymieszać z grzybami, cebulą, przyprawić solą, pieprzem i kminkiem.
Wyrośnięte ciasto rozwałkować na prostokąt grubości 0,5 cm, pokroić w pasy szerokości 10 cm. Na środku każdego pasa ułożyć wałeczek farszu, brzeg ciasta zawinąć w ten sposób, by spód wystawał na 1 cm. Pokroić ukośnie na kawałki długości 4 cm. Paszteciki posmarować rozmąconym jajem, posypać utartym serem. Blachę posmarować tłuszczem, ułożyć paszteciki, wstawić do ogrzanego do temp. 220 C. piekarnika. Piec ok. 20-30 min.
Paszteciki z ciasta francuskiego z mięsem mielonym
Składniki:
- ciasto francuskie
- mięso mielone
- jajko
- sól, pieprz
- bułka tarta
- żółty ser
Sposób przygotowania:
Miso mielone wymieszać z jajkiem, odrobiną bułki tartej, solą i pieprzem. Ciasto francuskie rozwinąć i pokroić na kwadraty ok. 10 cm x 10 cm. Na każdy kwadrat nałożyć łyżkę farszu, posypać startym żółtym serem. Zwinąć rogi kwadratów i piec w piekarniku w 200 stopniach około 15 minut.
Paszteciki z ciasta kruchego
Składniki:
Ciasto
- 20 dag mąki,
- 10 dag margaryny,
- 1/2 szkl. śmietany kwaśnej
- 1 jajko,
- sól,
Farsz
- 20 dag mięsa mielonego drobiowego
- 20 dag pieczarek
- 1 cebula,
- trochę tłuszczu
Sposób przygotowania:
Z podanych składników na ciasto zagniatamy ciasto. Pieczarki obieramy, ścieramy na tarce na grubych oczkach, podsmażamy na oliwie. Gdy woda wyparuje dodajemy cebulę i razem podsmażamy. Na koniec dodajemy mięso. Doprawiamy farsz solą i pieprzem.
Ciasto wałkujemy cienko, kroimy kwadraciki równe, nakładamy farsz i zlepiamy brzegi. Układamy na blaszce i pieczemy w piekarniku na złoty kolor.
Paszteciki z wędzonym łososiem
Składniki:
- 100 g łososia wędzonego
- 100 ml kwaśnej śmietany
- koperek
- opakowanie ciasta francuskiego
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Ciasto rozwinąć, wyciąć kwadraty ok 8 cm na 8 cm. Na patelnię wlać śmietanę, dodać kawałeczki łososia podsmażyć. Doprawić do smaku, dodać posiekany drobno koperek.
Na kwadraty nałożyć farsz, zlepić przeciwnymi rogami. Piec ok. 20 min w temperaturze 200 stopni.
Zdjęcia: Depositphotos