Jeśli cofnęlibyśmy się w czasie do kuchni gospodyni XII, XV czy XVII wieku, w Europie, Ameryce czy Azji, to praktycznie zawsze natknęlibyśmy się na… miseczkę jakiegoś rodzaju fasoli czy soczewicy. Ziarna roślin strąkowych świetnie się przechowują, są bardzo pożywne, zaś z dodatkiem węglowodanów typu kasz czy ryż tworzą idealną dietetyczną kompozycję. Zapytałby ktoś, co ludzie robią wobec tego w McDonaldzie…
Zdrowotna wartość fasoli wiąże się z białkiem, które w roślinach występuje dość rzadko. Nie są to pełnowartościowe proteiny i dlatego do porządnego obiadu potrzebują zawsze aminokwasów z produktów ziarnistych lub nasion i orzechów, ale w takiej kombinacji z powodzeniem zastępują mięso – bez nasyconego tłuszczu, antybiotyków i sterydów!
Spotkamy je w różnych kolorach, kształtach i odmianach, ale wartość odżywcza i ciężkostrawność to ich cecha wspólna. Ta drugą można wyeliminować dodając do potraw fasolowych majeranek, kminek czy bazylię – zioła ułatwiające trawienie. Wedle polecanej przez dietetyków piramidy żywienia, wraz z owocami, ziarnami i warzywami powinny znaleźć się w grupie najczęściej jedzonych pokarmów. Obniżają poziom cholesterolu, są niskokaloryczne, dają długotrwałą energię, zawierają duże porcje witaminy B i żelaza.
Fasolowe enchiladas (na 6 porcji)
Składniki:
- 2/3 szkl. gotowanej czerwonej fasoli (może być z puszki),
- 2 szkl. startego twardego sera typu cheddar,
- ½ szkl. posiekanej cebuli,
- 70 g oliwek w plasterkach,
- 400 g sosu pomidorowego,
- 100 g zielonej papryki chili,
- 2 ząbki czosnku,
- 12 gotowych tortilli,
- 1 łyżeczka chili w proszku,
- 1/8 łyżeczki ostrego sosu pieprzowego.
Toskańska fasolowa pasta do chleba
Składniki:
- 1 łyżka oleju kukurydzianego,
- 2 zmiażdżone ząbki czosnku,
- 500 g ugotowanej białej fasoli (może być z puszki),
- ¾ łyżeczki mielonego kminku,
- ¼ łyżeczki soli,
- ¼ szkl. majonezu light,
- 1 łyżka octu jabłkowego
Agata Chabierska