Carrot cake czyli angielskie ciasto marchewkowe. Ciasto to, należy już do klasyków angielskiej sztuki cukierniczej, bez problemu kupimy je w londyńskich (i nie tylko) kawiarenkach czy pubach. W sam raz do popołudniowej herbatki.
Ciasto to ma charakterystyczny ciepłobrązowy kolor, który zawdzięcza po pierwsze obowiązkowej obecności marchewki, ale także brązowemu cukrowi trzcinowemu i niewielkiej ilości melasy z trzciny cukrowej, która nadaje temu wypiekowi szczególnego aromatu, smaku i właśnie wyglądu.
Ciemne wnętrze ciasta pięknie kontrastuje z jego śnieżnobiałym “okryciem wierzchnim”. Ciasto pokryte jest bowiem masą ze świeżego, kremowego serka (typu Philadelphia), masła, cukru i wanilii.
Składniki na ciasto:
- 15 g sody oczyszczonej,
- 2 łyżeczki cynamonu,
- 450 g startych na drobnych oczkach tarki lub zmiksowanych marchewek,
- 300 g mąki,
- 16 g proszku do pieczenia,
- pół łyżeczki startej gałki muszkatołowej,
- 300 ml oleju słonecznikowego,
- szczypta soli,
- 350 g brązowego cukru trzcinowego,
- 6 jajek,
- łyżeczka melasy z trzciny cukrowej (można pominąć).
Składniki na polewę:
- 500 g serka Philadelphia (lub mascarpone),
- 100 g miękkiego masła,
- 500 g cukru pudru,
- łyżeczka esencji waniliowej w proszku.
Wykonanie:
Nagrzać piekarnik do około 180°.
Zmiksować cukier trzcinowy z cynamonem i olejem słonecznikowym przez co najmniej 10 minut. Do otrzymanej masy dodać jajka i dalej miksować, aż masa stanie się puszysta i jasna.
Do masy przez sitko wsypać mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną, a także pozostałymi przyprawami – zmiksować. Na koniec dodać starte lub zmiksowane, odsączone od nadmiaru soku marchewki i zamieszać wszystko dokładnie drewnianą łyżką.
Wysmarować masłem i posypać bułką tartą okrągłą blaszkę o średnicy 28 cm, wlać do niej masę i włożyć do nagrzanego uprzednio piekarnika. Piec przez około godzinę.
Po tym czasie wyciągnąć ciasto z piekarnika, pozwolić mu ostygnąć i posmarować tak przygotowaną polewą:
Zmieszać serek Philadelphia lub mascarpone z miękkim, świeżym masłem i cukrem pudrem. Można zmieszać mikserem na małych obrotach (uważając, aby nie miksować zbyt długo, bo masa mogłaby się rozwarstwić), albo po prostu mieszając składniki masy wierzchniej drewnianą łyżką.