Sierpień w ogrodzie

To akurat połowa okresu wegetacyjnego, czyli pora, kiedy twój ogród wymaga wielu działań kojarzących się z wczesną wiosną.
/ 16.04.2008 14:52
Jeśli niczego nie zaniedbasz, będziesz cieszyć się zbiorami do późnej jesieni i sprawisz, że twój ogród w dobrej kondycji przetrwa zimę.

- Możesz jeszcze wysiać koperek i rzodkiewkę, które zbierzesz we wrześniu. To także dobra pora, by wysiać cebulę na przyszłoroczne zbiory.

- Nie zapominaj o pieleniu. Warzywa są już na tyle duże, że chwasty ich nie zagłuszą, ale jeśli teraz się rozsieją, w przyszłym roku będziesz miała więcej pracy.

- Przytnij pędy malin i jeżyn, które owocowały w tym roku. Wyjątkiem są odmiany, powtórnie owocujące jesienią.

- Pamiętaj, że to czas, w którym nawet drzewa są wrażliwe na przesuszenie. Przekop ziemię pod nimi, zasil ją kompostem i obficie podlej.

- Wykop szczypior, podziel go na mniejsze kępy i porozsadzaj.

- Jeśli drzewa owocują bardzo obficie, podeprzyj gałęzie, żeby się nie złamały pod ciężarem owoców.

- Przytnij liściaste żywopłoty. Pamiętaj, że krzewy, które chcesz pobudzić do bardziej intensywnego wzrostu, przycina się mocniej, a te już odpowiednio uformowane – słabiej.

- Opryskaj brzoskwinie preparatem przeciwko kędzierzawości liści.

- Dokonaj nawożenia wszystkich roślin (poza selerem i pietruszką) mieszanką potasową. Marchewce przyda się również nawiezienie saletrą amonową.

- Nie zapominaj o podlewaniu. Sierpniowe upały bywają zdradliwe i mogą zniszczyć całe uprawy.

Źródło: Przyjaciółka