Jak wykorzystać bataty?
- Bataty można podać jako dodatek do dań obiadowych zamiast tradycyjnych ziemniaków. Doskonale będą pasować do potraw z drobiu, wołowiny, ryb i warzyw. Najlepiej pokroić je w niedużą kostkę, przyprawić np. czosnkiem, ziołami i upiec w piekarniku lub pokroić na większe kawałki i ugotować.
- Ugotowane bataty można przerobić na puree. Czyli do odcedzonych i osuszonych dodać trochę masła i całość dokładnie wytłuc. Takim puree można też wzbogacić ciasto czy racuchy.
- Bataty świetnie nadają się do pieczenia, zapiekania i na frytki. Doskonale idą w parze z serami o wyraźnym smaku, np. parmezanem, z niebieską pleśnią, a także wędzonym boczkiem, czosnkiem, ziołami.
Właściwości i pochodzenie
Bataty czy też pataty to tzw. słodkie ziemniaki, które wcale nie są spokrewnione z naszymi ziemniakami. Bataty prawdopodobnie pochodzą z Ameryki Środkowej, są uprawiane w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, gdzie stanowią podstawowe pożywienie.
Ich bulwy zawierają ok. 30 proc. cukru, wyróżnia je też wysoka zawartość potasu i witaminy A, C i E. Można z nich przygotowywać te same potrawy co z tradycyjnych ziemniaków, tyle, że będą różniły się od nich smakiem i kolorem.
Wegetariańskie curry z soczewicą, batatem i brokułem
Składniki:
- 20 dag zielonej soczewicy
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 cm świeżego imbiru
- 2 bataty
- brokuł
- 2 młode cukinie
- 2 łyżeczki curry
- 1,5 l wody
- 200 ml mleka
- 20 dag mąki
- 3 łyżki oleju
- sól
- natka pietruszki
-
10 dag jogurtu naturalnego typu greckiego
-
Przygotowanie:
- Soczewicę ugotuj, odcedź. Posiekaj cebulę, czosnek i imbir, bataty obierz, pokrój w kostkę, brokuł podziel na różyczki, cukinie pokrój w plastry.
- W garnku rozgrzej 2 łyżki oleju, zeszklij cebulę, dodaj czosnek, imbir i bataty, smaż 5 minut. Wsyp curry, dodaj cukinię, smaż 2-3 minuty. Wlej 1,5 l wody i mleko, gotuj 15 minut. Dodaj brokuł, po 5 minutach wrzuć soczewicę i natkę, podgrzej. Podawaj z gęstym jogurtem i chlebkami.
- Chlebki przygotuj w czasie, gdy gotuje się curry. Mąkę wymieszaj z ciepłą wodą (100 ml), łyżką oleju i szczyptą soli. Zagnieć ciasto, podziel je na osiem małych porcji, rozwałkuj i usmaż na suchej patelni.
Zobacz także:Przepis na bataty z piekarnika. Dlaczego warto jeść bataty? Przepis na zupę z batatów.