Mus z moreli z pieprzem fot. www.beatapolatynska.pl/licencja

Konfirura morelowa z rumem - przepis

Pyszna konfitura z odrobiną alkoholu o niezwykłym aromacie
/ 03.07.2018 10:49
Mus z moreli z pieprzem fot. www.beatapolatynska.pl/licencja

Przygotowanie łącznie – 45 min
Gotowanie łącznie – ok. 2,5 godz.
Kalorie 210 kcal/100 g produktu

Przepis na 4 słoiki (po 1/4 l):

  • 1,2 kg moreli
  • duża cytryna
  • 1 kg cukru
  • 3–4 łyżki rumu (ewentualnie araku)


Sposób wykonania:

  1. Umyj morele, sparz gorącą wodą, ostudź, delikatnie obierz ze skórek nożykiem. Przekrój na połówki, usuń pestki. Odważ 1 kg obranych i pozbawionych pestek moreli. Połówki owoców zalej zimną, przegotowaną wodą, zakwaszoną sokiem wyciśniętym z cytryny. Pozostaw na pół godziny, a następnie dokładnie osącz.
  2. Przyrządź syrop: na dno dużego, płaskiego rondla o grubym dnie wlej szklankę wody, wsyp cukier. Podgrzewaj, mieszając, aż się rozpuści. Następnie (już nie mieszając) gotuj syrop na małym ogniu, zbierając z wierzchu piankę „do nitki” (gęstość syropu sprawdź, spuszczając zimną kroplę z łyżki na talerzyk – gdy kropla ciągnie się tworząc „nitkę”, syrop jest gotowy).

  1. Do gorącego syropu włóż morele. Podgrzewaj owoce w syropie bardzo powoli na wolnym ogniu, by dobrze nasiąkły cukrem i się nie rozgotowały na miazgę. Co pewien czas zestawiaj rondel z ognia i ostrożnie potrząsaj nim kolistym ruchem, zbieraj gromadzącą się na wierzchu pianę. Od chwili zawrzenia gotuj morele powoli jeszcze 5–6 minut. Zdejmij z ognia, ostudź i odstaw do następnego dnia. Czynność powolnego doprowadzania do wrzenia i gotowania, a następnie studzenia powtórz jeszcze dwukrotnie (drugiego i trzeciego dnia). Każdorazowe długie studzenie pozwala na powolne przesycanie się owoców cukrem, dzięki czemu uzyskują charakterystyczny wygląd i stają się szkliste.
  2. Czwartego dnia smaż powoli konfiturę na małym ogniu jeszcze ok. 5 minut. Po ostatnim podgrzaniu dodaj rum lub arak. Delikatnie wymieszaj, by nie uszkodzić owoców. Gorącą konfiturę przełóż do przygotowanych słoików. Mocno zamknij nakrętkami. Ostudź i przechowuj w ciemnym miejscu w temperaturze zbliżonej do pokojowej, aby uniknąć scukrzenia.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)