Zaskakujące pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Byleś już na kilku spotkaniach rekrutacyjnych i masz wrażenie, że jesteś w stanie wyprzedzić pytania pracodawców? Uważaj! Chętnych do pracy jest coraz więcej, a pracodawcy aby wyselekcjonować tych najlepszych, stosując przeróżne sposoby, by szybko sprawdzić kreatywność kandydatów. Oto pytania, które mogą cię zaskoczyć!
/ 09.07.2013 10:59

Byleś już na kilku spotkaniach rekrutacyjnych i masz wrażenie, że jesteś w stanie wyprzedzić pytania pracodawców? Uważaj! Chętnych do pracy jest coraz więcej, a pracodawcy aby wyselekcjonować tych najlepszych, stosując przeróżne sposoby, by szybko sprawdzić kreatywność kandydatów. Oto pytania, które mogą cię zaskoczyć!

Zaskakujące pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Fot. careerigniter.com

Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest oczywiście poznanie kandydata, jego dotychczasowego doświadczenie i nabytych umiejętności oraz motywacji do podjęcia pracy na tym konkretnym stanowisku. Ponieważ pracodawcy coraz trudniej wyselekcjonować pracownika ze względu na popularność i łatwość w dostępności do studiów, które stają się coraz mniej rzetelnym wskaźnikiem kompetencji kandydata, pracodawcy wyszukują rożnych sposobów, aby w sposób szybki i adekwatny przetestować osoby ubiegające się o stanowisko.

W tym celu przygotowuje dla każdego nieco odmienne, często mocno zaskakujące pytania, których w rzeczywistości nigdy byś się nie spodziewał.

 • Maja one za zadanie sprawdzic refleks i wyobraźnie kandydata oraz często umiejętności abstrakcyjnego myślenia.
 • Przy niestandardowych pytaniach najważniejsza jest błyskawiczna reakcja, prawidłowa ocena sytuacji stresowej oraz rozwiązanie problemu.

"Test spinacza" - najpopularniejszy test rekrutacyjny
Jak on wygląda? W trakcie rozmowy pracodawca wybiera przedmiot. który mu akurat wpadnie w ręce, najczęściej jest to spinacz biurowy, długopis, podkładka pod myszkę i prosi kandydata o podanie maksymalnie dużo możliwości zastosowania tego przedmiotu. Taki test ma na celu określenie. jak kandydat radzi sobie w stresującej sytuacji. z jednoczesnym wskazaniem na kreatywne rozwiązanie problemu.

Do niestandardowych pytań zaliczyć możemy:

 • Stanowisko: sekretarka w biurowcu - dlaczego w Holandii nie lubią Polaków?Jak wpłynąć na poprawe naszych relacji?
 • Stanowisko: kelnerka, kucharka, barmanka - o czym mogłoby rozmawiać jabłko z gruszką czekając na wkrojenie do salatki?
 • Stanowisko: sprzedawca -  czy potrafisz kogoś rozbawić? Przetestujmy to.
 • Stanowisko: kadry, HR - ile piłek golfowych jest potrzebnych, aby wypełnić autobus?
 • Stanowisko: progamista - spróbuj sobie wyobrazić, że do tego pokoju właśnie wchodzi lew w sombrero. Jakie będą jego pierwsze słowa po wejściu i jak uzasadni dlaczego tu przyszedł?
 • Stanowisko: pracownik biurowy - czy twoje wyniki w nauce są faktycznym odzwierciedleniem twojego potencjału?
 • Stanowisko: manager - pokój, biurko czy samochód - co sprzątasz w pierwszej kolejności?
 • Stanowisko: analityk finansowy - czy życie cię fascynuje?

Zaskakujące pytania psychologiczne:

Dodatkowo możesz spodziewać się również pytań psychologicznych, które mają na celu określenie charakterystycznych cech osobowości. Pytania te maja również za zadanie określić szczerość kandydata.

 • Z jakim zwierzeńciem być się porównał lub jakie zwierze jest ci najbliższe?
 • Gdybyś mógł się urodzić się na nowo jako zwierze, ktore byś wybrał?
 • Jaką bajkę lubiłeś z dzieciństwa? Która postać była dla ciebie wyjątkowa?
 • Wolisz sporty ekstremalne czy bardziej "przyziemne"? Uzasadnij wybór.
 • Gdybyś był superbohaterem, którego byś wybrał?

Przy odpowiadaniu na powyższe pytania lepiej nie koloryzować rzeczywistości, pamiętaj, że pierwsze wrażenie, tuż przy wejściu, może być realnym miernikiem odpowiedzi np. przygarbiona postawa i delikatne muśnięcie ręką zamiast silnego uścisku będą wyznacznikiem skromnej i uleglej osoby, która wybierze raczej psa niż lwa lub jazde na rowerze niz skok na bungee.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/09.02.2016 22:52
Warto dobrze się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, jeszcze lepiej gdy dostaniemy rekomendację od znajomych:) Teraz dzięki poleceniu znajomego do wybranej oferty pracy znalezionej na Praca.pl można zyskać 1000 zł:) Sprawdź jak to zrobić, dowiedz się czym jest wynagrodzenie za polecenie!