Sprawdź, ile pieniędzy masz w funduszu
Raz w roku fundusz, do którego należysz, powinien przysłać ci pismo z informacją o twoim koncie emerytalnym. Jeśli tego nie zrobił albo nie chcesz czekać, możesz sama to sprawdzić. Wyślij do funduszu pismo z pytaniem, ile masz składek, kiedy wpłynęły i czy przekazano odsetki za ewentualne opóźnienia. Fundusz ma 14 dni na udzielenie ci odpowiedzi. Możesz też spróbować uzyskać te informacje przez telefon. Musisz jednak liczyć się z tym, że... niczego się nie dowiesz. Pracownicy funduszy niezbyt chętnie udzielają informacji przez telefon, bo istnieje obawa, że nie jesteś osobą, za którą się podajesz. Jeśli jednak uda ci się przekonać rozmówcę do siebie, nie proś o podanie stanu konta, lecz wysokości składek. Dlaczego? Bo kwota na twoim koncie jest mniejsza od tej, która na nie wpłynęła. Fundusz bowiem potrąca sobie prowizję (nawet 7 proc.).
Wiesz już, że w funduszu są pieniądze. Teraz sprawdź, czy jest ich tyle, ile powinno być.
Policz, czy dostałaś wszystkie należne składki
Zapytaj w kadrach swojej firmy, ile wynosiły twoje zarobki brutto za okres, w jakim należysz do funduszu. Możesz też policzyć je sama, dodając kolejne pensje (sprawdzisz je na druku RMUA, który pracodawca powinien dawać ci co miesiąc). Otrzymaną sumę pomnóż przez 7,3 proc. – tyle, ile OFE powinien dostać z ZUS-u. Porównaj wynik z danymi z funduszu. Pamiętaj, że za niektóre miesiące mogły nie być przekazane składki (o tym piszemy w ostatnim rozdziale).
Jeśli wszystko się zgadza, możesz spać spokojnie. Gorzej, gdy są braki.
W funduszu nie ma ani złotówki? Przyczyn może być kilka:
- ZUS nie zidentyfikował cię jako osoby podlegającej ubezpieczeniu,
- twoja firma nie przekazuje składek do ZUS-u,
- pracodawca przesyła składki, ale fundusz ma twoje błędne dane.
Składki w funduszu są, ale nie wszystkie
Częściej niż puste konto w OFE zdarza się, że brakuje niektórych składek. Może się tak zdarzyć, gdy:
- twe zarobki, licząc od stycznia, przekroczyły 30-krotność średniej krajowej,
- byłaś cały miesiąc na zwolnieniu lekarskim i pobierałaś zasiłek chorobowy,
- przebywałaś na urlopie bezpłatnym.
- dokumentacji przesyłanej przez pracodawcę do ZUS-u,
- informacji dotyczącej przelewu pieniędzy przysłanej przez bank obsługujący twoją firmę.
Jak szukać swoich pieniędzy?
Zacznij od OFE
Sprawdź, jakie dane ma fundusz. Weź „pod lupę” pismo, które dostałaś od funduszu w odpowiedzi na prośbę o wykaz składek. Przyjrzyj się swoim danym. Zwróć uwagę na numery PESEL, NIP, dowodu osobistego. Przy takiej ilości cyferek łatwo o pomyłkę. Jeżeli znajdziesz błąd, natychmiast poinformuj o tym fundusz. Jeśli wszystkie dane są w porządku, musisz sprawdzić, czy błędu nie popełniła twoja firma.
Idź do swojej firmy
Poproś w kadrach o kopię twojego zgłoszenia do ubezpieczenia (druk ZUA). Nawet drobny błąd wystarczy, by ZUS cię nie zidentyfikował i nie przekazał składek do OFE. Poproś też o pokazanie imiennego raportu, jaki firma co miesiąc przesyła do ZUS-u (druk RCA). Znalazłaś błąd? Zażądaj, by pracodawca jak najszybciej wysłał twoje prawidłowe dane (tzw. druk zmiany danych). Uwaga! Nawet gdy nie znajdziesz błędu, na wszelki wypadek wyślij do ZUS-u druk zmiany danych (dostaniesz go w kadrach). Może to właśnie tam źle wprowadzono twoje dane – taki druk ułatwi naprawienie pomyłki.
Odwiedź ZUS
Firmowe raporty są prawidłowe, a pieniędzy na koncie nie ma? Czas zapytać ZUS, dlaczego tak jest. Zanim to zrobisz, skompletuj swoje dane (NIP, PESEL, seria i nr dowodu osobistego) oraz dane pracodawcy (nazwa firmy, adres, datę podpisania umowy z funduszem, datę zgłoszenia cię przez fundusz do ZUS – te informacje uzyskasz w swoim OFE). Idź do swojego oddziału ZUS i poproś o zestawienia składek, jakie zostały przekazane na twoje konto.
Uwaga!
Możesz skontaktować się z ZUS listownie i poprosić o „Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS” (zajrzyj do Internetu na stronę www.mojaskladka.zus.pl). Albo skorzystaj z infolinii 0 801 400 400 (czynna od poniedziałku do piątku od godz. 8–18). Gdy ją otrzymasz, porównaj składki z tymi, jakie wpłynęły do funduszu. Jeżeli okaże się, że pieniądze przez pewien czas przetrzymywał ZUS, należą ci się odsetki (ich wysokość ZUS podaje co kwartał). Gdy natomiast to twoja firma nie przekazywała składek, domagaj się, aby ZUS wyegzekwował od niej należności z odsetkami (wzór pisma dostaniesz w oddziale ZUS-u).
Alicja Hass / Przyjaciółka